آتش سوزی در مرکز نگه‌داری صندوق‌های آرای انتخابات عراق


آتش سوزی در مرکز نگه‌داری صندوق‌های آرای انتخابات عراق

سخنگوی وزارت امور داخله عراق تایید کرد که در بزرگ‌ترین مرکز نگه‌داری صندوق‌های آرای مردمی که در انتخابات پارلمانی ماه گذشته شرکت کرده بودند، آتش سوزی رخ داده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ گفته می‌شود که صندوق‌های رای ناحیه شرقی بغداد، رصافه، در این انبار بوده است.

مقامات عراقی می‌گویند که آتش سوزی در یکی از چهار انبار مرکز یاد شده رخ داد. تلویزیون دولتی عراق اعلام کرده که صندوق ها تحت تدابیر امنیتی شدید به محل دیگری منتقل شده اند.

نویسنده رویترز به نقل از قاسم اعرجی، وزیر امور داخله عراق، گزارش داده که “حتی یک صندوق آتش نگرفت.”

مقام‌های عراقی می‌گویند که حریق مهار شده است اما علت سانحه روشن نیست.

در همین حال در پی این آتش سوزی، حیدر عبادی، نخست‌وزیر، این واقعه را یک “توطئه” علیه دموکراسی و امنیت ملی عراق خوانده است.

حیدر عبادی یکشنبه شب در بیانیه ای ضمن اعلام آغاز تحقیقات میدانی برای مشخص شدن علت و عوامل این آتش سوزی، بر برخورد قاطع با عوامل این حادثه تاکید کرد و گفت، مشت آهنین در انتظار کسانی است که می‌خواهند امنیت کشور را به هم بزنند.

وی همزمانی این حادثه با سالآنلاین اشغال شهر موصل از سوی داعش (۱۱ جون ۲۰۱۴) را اقدامی بر علیه امنیت ملی عراق دانست و خواستار تحقیق و ارایه گزارش جامع از علل و عوامل بآنلاین این حادثه شد.

وی تاکید کرد که باندهای تروریستی که دنبال از بین بردن امنیت و پایمال کردن انتخابات هستند، مورد پیگیرد قرار خواهند گرفت.

عبادی همچنین خواستار تشدید تدابیر امنیتی و حفاظتی برای مراقب از سایر مراکز نگهداری صندوق در سراسر کشور شد.

نخست وزیر عراق چند آنلاین پیش از احتمال “تخلف انتخاباتی بی‌سابقه” نیوز داد و اعضای کمیسیون انتخاباتی را ممنوع الخروج اعلام کرد. پارلمان عراق سپس دستور بازشماری “دستی” آرا را صادر کرد. اعضای کمیسیون یاد شده ادعای “تخلفات گسترده” را رد کرده اند.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل