آغاز دور جدید ریاست‌وستری اردوغان


آغاز دور جدید ریاست‌وستری اردوغان

«رجب طیب اردوغان»، امآنلاین دور تازه‌ای از ریاست‌‌وستری ترکیه را آغاز می‌کند. با تغییر سیستم سیاسی ترکیه از پارلمانی به ریاستی، اردوغان به‌زودی قدرت بیشتری را به دست خواهد آورد.
به نقل از آناتولی، مراسم آغاز سیستم ریاستی در وستری ترکیه که امآنلاین دوشنبه پس از مراسم ادای سوگند رجب طیب اردوغان در صحن مجلس «ملت کبیر» کشور، در کاخ «بش‌تپه» آنکارا با حضور حدود ده هزار میهمان از کشورهای مختلف برگزار خواهد شد.
این مراسم از لحاظ تعداد و تنوع حضار، از کم نظیرترین جشن‌ها و برنامه‌های دولتی در دنیا خواهد بود. قشرهای مختلف جامعه ترکیه مانند معلمان، ماموران آتش‌نشانی و کارگران معدن، داکتران و بازاریان در این مراسم شرکت خواهند کرد.
رجب طیب اردوغان که با کسب ۲۶ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۸۲۳ رای، برنده انتخابات ریاست‌وستری ترکیه شده پس از ادای سوگند در صحن مجلس «ملت کبیر» و بازدید از آرامگاه «آتاترک» با همراهی اسب‌سواران وارد کاخ بش تپه می‌شود و مورد استقبال گروه مهتران قرار خواهد گرفت.
هنگام ورود اردوغان به کاخ ریاست‌وستری ترکیه ۱۰۱ گلوله توپ شلیک خواهد شد. همچنین در مقر نیروهای هوایی، دریایی و زمینی ارتش ترکیه نیز ۱۰۱ توپ پرتاب می‌شود.
مراسم مذکور با حضور رهبران ادیان مختلف برگزار خواهد شد و ارکستر سمفونی ریاست‌وستری، گروه کر، گروه موسیقی، مهتران و یگان‌های ارتش با لباس‌های تاریخی و باستانی به هنرنمایی خواهند پرداخت.
سکه یک لیری که از سوی ضرابخانه به طور ویژه ضرب شده است و بر روی آن کاخ ریاست‌وستری و تصاویر مرتبط با مراسم وجود دارد به میهمانان تحفه خواهد شد. تمبری ویژه نیز به مناسبت این آنلاین چاپ خواهد شد.
به گفته رئیس‌وستری ترکیه، ۲۲ رئیس‌وستری، ۱۷ نخست‌وزیر و نیز معاونان نخست‌وزیر و روسای مجلس کشورهای دیگر، در مراسم آنلاین دوشنبه شرکت می‌کنند.
مراسم سوگند آقای اردوغان در حالی انجام می‌شود که اخراج کارمندان دولت و عملیات برای بازداشت صدها تن از شهروندانی که آنکارا آن‌ها را متهم به «اقدام علیه امنیت ملی»، نزدیکی به «فتح‌الله گولن» و یا ارتباط با کودتای دو سال پیش کرده، ادامه دارد. از تابستان دو سال پیش که کودتای نافرجام در ترکیه نزدیک به ۲۵۰ کشته بر جای گذاشت، هزاران نفر در این کشور بازداشت و زندانی شده، هزاران تن دیگر کار خود را از دست داده و صدها نفر هم‌چنان در انتظار برگزاری دادگاه هستند.
منتقدان دولت ترکیه می‌گویند، دولت از جریان کودتا به‌عنوان بهانه‌ای برای سرکوب منتقدان ومخالفان خود بهره گرفته‌است. دولت ترکیه این اتهام را رد کرده‌است.