آغاز دومین دور کمپاین پولیو؛ ۹٫۹ میلیون کودک واکسین می‌شوند


آغاز دومین دور کمپاین پولیو؛ 9.9 میلیون کودک واکسین می‌شوند

 وزارت صحت عامه به همکاری وزارت معارف کشور، دومین دور کمپاین واکسین فلج کودکان یا پولیو را آغاز کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ فیآنلاینالدین فیآنلاین وزیر صحت عامه، امآنلاین یکشنبه (۱۶ ثور) در مراسم آغاز دومین دور کمپاین پولیو بر محو کامل این بیماری در افغانستان تاکید کرد.

آقای فیآنلاین گفت که دومین دور کمپاین پولیو از تاریخ ۱۶ ثور الی ۲۱ ثور در تمام ولایات کشور تطبیق خواهد شد.

وی تصریح نمود که در دومین دور کمپاین پولیو قرار است که حدود ۹٫۹ میلیون کودک زیر سن ۵ سال در مقابل مرض فلج کودکان یا پولیو واکسین شوند و نیز برای ۵٫۹ ميليون کودک بین سنین ۲ الی ۵ سال تابلیت‌های ضد کرم روده داده شود.

به گفته وزیر صحت عامه، بر همین اساس حدود ۷۰ هزار رضاکار و کارمندان صحی پولیو امآنلاین کار خود را برای واکسین کردن کودکان زیر پنچ سال آغاز کرده اند.

آقای فیآنلاین همچنان از وجود مخالفت‌ها با تطبیق واکسین پولیو در برخی نقاط کشور ابراز نگرانی کرده گفت: “مخالفان مسلح در ۵۵ ولسوالی کشور واکسین پولیو را حرام دانسته و مانع تطبیق این واکسین می‌شوند.”

وی افزود:” علمای افغانستان و شمار زیادی از علمای جهان بر لزوم تطبیق واکسین پولیو تاکید دارند. ما امیدواریم که با همکاری علما بتوانیم در این ۵۵ ولسوالی هم این کمپاین را برگزار کنیم.”

به گفته آقای فیآنلاین، ۷ کودک در سال روان تاکنون به ویروس پولیو مبتلا شده اند که این ۷ واقعه  از ساحات نا امن به ثبت رسیده است و در دیگر نقاط کشور ابتلای کودکان به این ویروس وجود نداشته است.

 وزیر صحت عامه در بخش دیگر سخنان خود گفت: ” دو کمپاین دیگر محو پولیو نیز در سال جاری راه اندازی خواهد شد. وزارت صحت عامه امیدوار است که سال جاری سال نابودی کامل ویروس پولیو در کشور باشد.”

حمید پارسا- نویسنده وستر