آلمان به همکاری‌های خود با افغانستان ادامه می‌دهد


آلمان به همکاری‌های خود با افغانستان ادامه می‌دهد

اورسولا فون درلین وزیر دفاع آلمان در دیدار با محمداشرف غنی رییس وستر کشور تاکید کرده که آلمان به همکاری‌های خود با افغانستان ادامه می‌دهد.

به گزارش نویسنده وستر؛ دفتر مطبوعاتی ریاست وستری، امآنلاین دوشنبه (۶ حمل) با نشر نیوزنامه‌ای گفته است که آقای غنی، امآنلاین با اورسولا فون درلین وزیر دفاع آلمان که در راس یک هیات به‌شمول برخی از اعضای پارلمان آن کشور به کابل آمده بود در ارگ ریاست‌وستری دیدار کرد.

در این دیدار، دوجانب در رابطه به موضوعات مختلف به‌خصوص مسایل امنیت منطقه، صلح و ثبات پایدار، مبارزه مشترک با تروریزم، همکاری‌های نظامی و اقتصادی بحث و تبادل نظر کردند.

وزیر دفاع آلمان گفت که ما مأموریت نظامی خویش را در افغانستان در بخش آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی تمدید نموده‌ایم و دراین زمینه کارهای بیشتر انجام خواهد شد.

آقای غنی نیز آلمان را دوست نیک افغانستان خواند و از کمک و همکاری‌های دوام‌دار آن کشور طی سال‌های متمادی در بخش‌های مختلف با افغانستان به‌ویژه حمایت از نیروهای امنیتی در امر آموزش و مشوره‌دهی، قدردانی نمود.

وزیر دفاع آلمان اطمینان داد که کشورش همانند گذشته به همکاری خود در عرصه‌های مختلف به‌خصوص در زمینه مشوره‌دهی در بخش نظامی با دولت و مردم افغانستان ادامه خواهد داد.

وی پیشرفت‌های حکومت افغانستان را در عرصه اصلاحات و تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی قابل قدر دانست.

گفتنی است که اورسولا فون درلین وزیر دفاع آلمان به همراه شماری از نمایندگان پارلمان آلمان آنلاین شنبه (۴ حمل) وارد افغانستان شد. خانم اوزولا فون در لاین از واحدهای نظامی این کشور در مزار شریف بازدید کرد.

این نخستین سفر وزیردفاع آلمان به افغانستان  پس از تشکیل دولت ائتلافی جدید است. خانم فون در لاین از معدود وزیرانی است که در پست خود ابقا شده است. او پیشتر در مراسم کریسمس نیز از نیروهای آلمانی در افغانستان بازدید کرده بود.

اکثریت پارلمان آلمان به‌تازگی برنامه دولت پیرامون اعزام سربازان بیشتر به افغانستان را تصویب کرد. همزمان با افزایش شمار سربازان آلمانی، استقرار نیروهای این کشور در افغانستان نیز تا پایان ماه مارس ۲۰۱۹ تمدید شد.

آلمان شمار سربازان خود را از ۹۸۰ نفر به ۱۳۰۰ نفر افزایش داده است. نیروهای آلمانی اغلب به عنوان مربی  و مشاور نظامی، واحد نظامی افغانستان را در عملیات‌های مختلف همراهی می‌کنند.

نیروهای نظامی آلمان در سه نقطه افغانستان یعنی در نزدیکی کابل، پایگاه بگرام و مزار شریف مستقر خواهند شد. در قندوز نیز برخی از مربیان نظامی آلمان به ارتش افغانستان آموزش خواهند داد.

سربازان آلمانی از این پس مجاز هستند که در موارد اضطراری و برای حفاظت از نهادها و موسسات آلمانی وارد عمل شوند.

 آلمان تا سال ۲۰۱۵ برای حضور نظامی خود در افغانستان حدود ۸ میلیارد یورو و برای بازسازی این کشور بیش از ۱٫۷ میلیارد یورو هزینه کرده است. برخی کارشناسان تخمین می‌زنند که هزینه نظامی آلمان در افغانستان از این پس حدود  ۲٫۵ تا ۳ میلیارد یورو در سال خواهد بود. تا کنون ۵۶ سرباز آلمانی در افغانستان جان باخته‌اند.

نویسنده وستر- کابل