آنلاین جهانی مطبوعات؛ نگرانی‌ها از ادامه حملات تروریستی هدفمند علیه نیوزنگاران


آنلاین جهانی مطبوعات؛ نگرانی‌ها از ادامه حملات تروریستی هدفمند علیه نیوزنگاران

از آنلاین جهانی مطبوعات در افغانستان در حالی تجلیل می‌شود که به تازگی در حملات تروریستی هدفمند، دستکم ۱۱ نیوزنگار هدف قرار گرفته اند و شهید شده‌اند.

به گزارش نیوزگزار وستر؛ از سوم می یا آنلاین جهانی مطبوعات امآنلاین چهارشنبه ( ۱۲ ثور ) از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ در کابل گرامی‌داشت شد.

آنلاینجهانی مطبوعات در افغانستان در حالی گرامی‌داشت می‌شود که دو آنلاین پیش شماری زیادی از نیوزنگاران که برای پوشش یک حمله انتحاری در منطقه شش درک شهرکابل گردهم آمده بودند، آماج حمله دیگری انتحاری قرار گرفتند.دو حمله‌‌ای که ۲۹ نفر به شمول ۱۰ نیوزنگار شهید و نزدیک به ۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

هرچند شهات نیوزنگاران در رویدادهای تروریستی در افغانستان حرف تازه‌ای نیست اما هدف قرار دادن نیوزنگاران به گونه مستقیم نگرانی‌های زیادی را به همراه داشته است.

اکنون و دو آنلاین پس از این رویداد، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت در مراسم گرامی‌داشت از آنلاین جهانی مطبوعات می‌گوید که گروه‌های هراس افگن به شیوه‌های گوناگون مردم افغانستان را هدف قرار می‌دهند.

وی گفت که گروه‌های هراس افگن با هدف قرار دادن نیوزنگاران بزرگترین دستاورد مردم افغانستان را هدف قرار دادند. رییس اجرایی بیان کرد که گروه‌های هراس افگن در عملیات بهاری شان طرح عملی کردن ۴۰۰ حمله تروریستی را روی دست داشتند که تا کنون ۸۰ مورد آن را عملی کرده است.

وی گفت که با این وضعیت، بهترین راه ممکن برای کامیابی افغانستان همدلی و همدستی همگانی بوده ترک کردن سنگر و موقف به معنی پیآنلاینی جنگ افغانستان نیست.

وی گفت که حمله تروریستی بالای نیوزنگاران قابل جبران نبوده اما قضیه باید به صورت همه جانبه بررسی شود تا از تبدیل شدن آن به عنوان یک شیوه جدید جلوگیری شود.

رییس اجراییه گفت:” یک واقعه صورت گرفته و هیچ گوشه اش قابل جبران نیست. اما این قضیه مطالعه همه جانبه شود که مشکل در کجا بوده و این حادثه امکانش هست که در یک نقطه دیگر اتفاق افتاد و این که این قضیه به یک رویش تبدیل شود وجود دارد و هرچه عاجل نیاز است که بحث رسانه‌یی با بحث امنیتی بنشینند و راه آن را پیدا کنند”.

در همین حال، صدیق الله توحیدی نماینده فدراسیون نیوزنگاران افغانستان با انتقاد از کارکرد نیروهای امنیتی از رهبران حکومت می‌خواهد تا در زمینه امنیت نیوزنگاران بیشتر توجه کند.

وی؛ آزادی بیان را یک ارزش نهادینه شدن در افغانستان عنوان کرده می‌گوید که گروه‌های هراس افگن با هدف قرار دادن نیوزنگاران نمی‌توانند به هدف شان برسند.

آقای توحیدی از رهبران حکومت خواستار اقدام عملی در زمینه تامین امنیت نیوزنگاران شده و گفت که حکومت با قربانیان رویداد خونین دهم ثور به گونه جدی همکاری کنند.

همزمان با این، رییس اجرایی می‌گوید که حکومت در زمینه رسیدگی به خواسته‌های حکومت وعده داده و این وعده عملی خواهد شد.

نماینده یونیسکو نیز حمله بر کارمندان رسانه‌یی را به شدت محکوم کرده گفت که عاملان این رویدادها باید محاکمه شوند.

عبدالاحمد فقیری- نویسنده وستر