ابراهیمی خطاب به نمایندگان: هر آنلاین فیلم نو را به مردم نمایش می‌دهید!


ابراهیمی خطاب به نمایندگان: هر آنلاین فیلم نو را به مردم نمایش می‌دهید!

پس از ادامه تنش میان نمایندگان، بالاخره عبدالرئوف ابراهیمی لب به انتقاد گشود و خطاب به نمایندگان گفت که هر آنلاین فیلم نو از خود به نمایش می‌گذارند.

به گزارش نویسنده وستر؛ عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان در نشست امآنلاین دوشنبه (۱۱ سرطان) این مجلس، در واکنش به تنش لفظی و جست و خیز نمایندگان بر یکدیگر گفت: “چه ضرور است که بحیث یک وکیل از داخل تالار در برابر اظهار نظر یک وکیل دیگر واکنش نشان می‌دهید؛ این کار خلاف اصول وظایف داخلی است.”

آقای ابراهیمی ادامه داد، برخی نمایندگان هر آنلاین یک فیلم جدید را برای مردم به نمایش می‌گذارند و در برابر هیات اداری می‌ایستند.

به گفته او، مجلس خانه شخصی کسی نیست؛ خانه ملت است، خانه عزت مردم افغانستان است، شما منحیث نمایندگان منتخب مردم با توجه به جایگاه اجتماعی که در سطح حوزه‌های انتخابی خود دارید و از فامیل و از مردم نمایندگی می‌کنید باید با یک اخلاق بلند، احترام به قانون و جایگاه این خانه را حفظ کرده و در چارچوب قانون و منطق صحبت کنید.

رییس مجلس خاطر نشان کرد که برخورد فزیکی، غیر منطقی، غیر اصولی در مجلس از بنیاد منتفی است و جز ذلت و “این‌که ما فرهنگ شخصی خود و فامیل خود را به نمایش می‌گذاریم چیزی دیگری نیست و ما نمی توانیم این چنین صحبت‌های خود را به مواکلین خود نسبت دهیم.”

به گفته او، موکلین نمایندگان مردمان باعزتی هستند، نمایندگان با این گونه برخوردها جز اینکه خود و فرهنگ فامیلی خود را در انظارعامه و مطبوعات به نمایش بگذارند، کاری دیگری نمی‌توانند.

آقای ابراهیمی پس از آن چنین اظهاراتی را در نشست امآنلاین مجلس مطرح کرد که احمدشاه رمضان نماینده مردم بلخ در اعتراض به اظهارات آرین یون نماینده مردم ننگرهار کارت سرخ بلند کرد، ولی از سوی رییس به او اجازه صحبت داده نشد.

خانم یون در مورد ولسوالی ناومیش ولایت هلمند صحبت کرد و گفت که این ولسوالی در انتخابات آینده پارلمانی باید در جمع ولایت دایکندی محسوب گردد.

اما، کمال صافی با آقای رمضان به تنش لفظی و تهدید همدیگر پرداختند. هرچند مشخص نشد که این دو نماینده چه حرفایی میان هم رد و بدل کردند؛ ولی آقای صافی از جایش برخواست تا به احمدشاه رمضان حمله کند که با ممانعت نمایندگان دیگر مواجه شد.

از سوی دیگر، عبدالطیف پدرام نماینده مردم بدخشان در مجلس بار دیگر به تنش لفظی و فزیکی نشست هفته گذشته مجلس اشاره کرد و گفت: “کسانیکه در نشست چهارشنبه هفته گذشته بر من حمله کردند؛ اما کسی مرا ندیده که بروی کسی دست بلند کرده باشم، زیرا من متعلق به ولایت متمدین و با فرهنگی هستم مرا زیر سوال می‌بردند که استدلال و منطق بلدی چرا دست بلند کردی و این کار شایسته فرهنگ من نبود.”

آقای پدرام افزود،”آدم کم جسه‌‌ای نیستم که نتوانم از خود دفاع کنم اما به دلیل این که در خانه ملت که جای بحث و استدلال است قرار داشتیم اجازه دفاع فیزیکی را به خود ندادم.”

به گفته او، برخی نمایندگان یک کمیسیون ویژه سه نفری را به گونه پنهانی برای اخاذی از مردم درست کرده بودند. در مدت هفت سال به بهانه‌های مختلف کار ساختمان‌های مردم را متوقف کردند و ترازوهای بلند تناژ را چک کردند و اگر جرم باشد این کار جرم است نه عدالت خواهی.

اما، برخی نمایندگان دیگر هم به این اظهارات آقای پدرام واکنش نشان دادند.

عبدالقادر زازی وطندوست نماینده مردم کابل در واکنش به اعتراض آنلاین شنبه عبدالطیف پدرام در برابر دروازه ورودی شورای ملی گفت، برخی نمایندگان در ولایت خود روباه اند اما در پایتخت به دور از مؤکلین‌شان شیر می‌شوند و با پرچم های گوناگون در سرک‌های پایتخت دست به فیرهای هوایی می‌زنند.

آقای زازی افزود، نام آقای پدرام به دلیل این تخطی و زورگویی اش باید از فهرست نامزدان انتخابات آینده پارلمانی حذف شود.

عبیدالله بارکزی نماینده مردم ارزگان نیز در این رابطه گفت:”هر کسی که پرچم، سرود ملی، قانون اساسی و نام افغانستان را نمی‌پذیرد و برخلاف اقوام صحبت می‌کند خائین ملی است و نباید او به داخل تالار راه داده شود بل محاکمه شوند.”

این در حالی است که در نشست چهارشنبه مجلس هم برخی نمایندگان به تنش لفظی و فزیکی اقدام کردند.

آقای پدرام پس از آن مورد حمله برخی نمایندگان دیگر قرار گرفت که حوزه بندی غزنی در انتخابات آینده پارلمانی را خلاف قانون خواند و به شدت نسبت به این تصمیم کمیسیون و حکومت اعترض کرد.

عبدالله امینی- نویسنده وستر