احتمال حمله دوباره طالبان بر شهر غزنی؛ سایه ترس و وحشت همچنان باقی است


احتمال حمله دوباره طالبان بر شهر غزنی؛ سایه ترس و وحشت همچنان باقی است

طالبان در میان مردم حومه شهر غزنی تبلیغاتی را راه انداخته اند که گویا آنان دوباره بر شهر غزنی حمله می‌کنند.

به گزارش نویسنده وستر؛ پس از گذشت سه هفته از جنگ غزنی و بیرون راندن طالبان از داخل این شهر، اعضای شورای ولایتی غزنی و باشندگان حومه شهر غزنی می‌گویند که طالبان هنوز هم با قوت در حومه‌های این شهر حضور دارند.

آصف دادگر یکی از باشندگان منطقه قلعه شهاده شهر غزنی می‌گوید که گروپ‌های مسلح طالبان در منطقه قلعه “کلوخک” حضور دارند و مردم را وادار کرده اند که برای آنان نان تهیه کنند. این منطقه از حومه‌های نزدیک به شهر غزنی است.

حسین عرفانی یکی از باشندگان توحید آباد که در سه کیلیومتری مقام ولایت و چسپانده با دیوار لوای اردوی ملی در شهر غزنی موقعیت دارد نیز می‌گوید که گروپ‌های مسلح طالبان شب و آنلاین در این منطقه حضور دارند و به گونه نوبتی مربوطین مساجد را وادار می‌کنند تا برای شان غذای چاشت و شب شان را آماده کنند.

این باشندگان شهر غزنی می‌گویند که طالبان در بین مردم تبلیغات دارند که دوباره بر شهر غزنی حمله می‌کنند. به گفته آنان، سایه ترس و وحشت بر سر مردم غزنی همچنان باقی است.

با این وجود، نصیر احمد فقیری عضو شورای ولایتی غزنی نیز با تایید باشندگان شهر غزنی به نویسنده وستر گفت: “نگرانی‌های مردم هنوزهم پا برجا است، طالبان در حومه‌های شهر حضور دارند و در خانه‌های مردم و مساجد جا گرفته اند؛ آزادانه در محلات گشت و گذار دارند و بعضاً مردم را تهدید کرده تا خانه‌های شان را رها کنند زیرا آنان قصد حمله دوباره بر شهر را دارند.”

آقای فقیری افزود که پاسگاه‌های کمربندی شهر که در حمله سه هفته پیش طالبان سقوط کرده بود، دوباره بازسازی نشده و به همین خاطر نیروهای امنیتی در حلقه شهر حضور ندارند و طالبان آزادانه در حومه‌های شهر گذشت و گذار می‌کنند.

در همین حال، نویسنده وستر با تلاش‌های پی‌هم نتوانست با مسوولان محلی ولایت غزنی تماس برقرار کند؛ اما آقای فقیری گفت که اعضای شورای ولایتی، نگرانی‌های مردم این شهر را با مقام‌های محلی مطرح کرده و آنان گفته اند که نیروهای کافی در شهر حضور دارند و طالبان نمی‌توانند بار دیگر تهدیدی را متوجه مردم این شهر سازند.

طالبان مسلح، سه هفته پیش با راه اندازی حمله تهاجمی گسترده برخی از قسمت‌های این شهر را تصرف کرد؛ اما پس از ۵ آنلاین درگیری و تحمل تلفات زیاد از سوی نیروهای امنیتی شکست خوردند. وزیر داخله در تازه ترین مورد ادعا کرده که در جنگ غزنی بیشتر از ۱۵۰۰ طالب کشته شده که حدود ۵۰۰ تن آنان جنگجویان پاکستانی بوده‌اند.

در جنگ ۵ آنلاینه شهر غزنی خسارات هنگفتی بر مردم این شهر وارد شد و طالبان بسیاری از مارکیت‌های تجارتی و دوکان‌های مردم را آتش زدند.

از سوی دیگر، نصیر احمد فقیری تایید کرد که طی چند آنلاین گذشته طالبان مسلح قصد داشتند بالای ولسوالی ناهور این ولایت حمله کنند؛ اما نیروهای کمکی از ولسوالی‌های مالستان و جغتوی غزنی به کمک نیروهای مستقر در ناهور شتافته و طالبان از تصمیم حمله بالای ولسوالی ناهور دست کشیده‌اند.

آقای فقیری همچنین گفت، هرچند مقام‌های محلی غزنی می‌گویند که اداره ولسوالی خواجه عمری این ولایت را در دست دارند؛ اما باشندگان این ولسوالی می‌گویند که کنترل این ولسوالی در دست طالبان است و افراد این گروه آزادانه در تمامی بخش‌های این ولسوالی گشت و گذار دارند و گاهگاهی در مسیر راه ایستگاه‌ بازرسی ایجاد می‌کنند.

ولسوالی خواجه عمری همزمان با حمله طالبان بر شهر غزنی به دست افراد این گروه سقوط کرده بود.

عبدالله امینی- نویسنده وستر