احتمال دارد انتخابات با سه ماه تأخیر برگزار شود


احتمال دارد انتخابات با سه ماه تأخیر برگزار شود

کمیسیون انتخابات، از احتمال تأخیر سه ماهه در برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شورای ولسوالی‌ها، نیوز می‌دهد.

به گزارش نویسنده وستر؛ پیش از این، تاریخ برگزاری این انتخابات، شانزدهم سرطان سال آینده اعلام شده بود؛ اما اکنون کمیسیون  انتخابات می‌گوید که در نخستین آنلاینهای ماه حمل، تاریخ برگزاری انتخابات، روشن خواهد شد.

طلوع نیوز نوشت که وسیمه بادغیسی، معاون عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات در این باره می‌گوید:” قبلاً شانزده سرطان بود و احتمالاً با سه ماه تأخیر مواجه خواهد شد که در اوایل سال جدید این تاریخ خدمت مردم اعلان می‌شود، البته بعد از مشوره”.

چگونگی پشتیبانی مالی حکومت و جهان از برگزاری انتخابات، نیز از مسایلی است که در ماه‌های اخیر بحث برانگیز بوده است.

به تازگی، معاون وزیر خارجه ایالات متحده امریکا، در سخنانش در نهاد صلح آن کشور، بر برگزاری انتخابات‌ مجلس نمایندگان و شورای ولسوالی، در زمان تعیین شده آن تأکید کرده است.

الیس ولز افزود:”انتخابات نقش مهمی دارد. انتخابات باید شفاف، به وقت و با اعتبار برگزار شود. کیفیت انتخابات می‌تواند که جدی بودن نیت حکومت را برای صلح، به مردم نشان بدهد”.

در چنین اوضاعی، بی باوری‌ها به برگزاری انتخابات در سال آینده هجری خورشیدی، بیشتر از پیش شده اند.

عبدالقادر قلات وال، عضو مجلس نمایندگان در این باره می‌گوید:”با توجه به کاری که فعلاً جریان دارد و به شکل مقایسوی که فکر می‌کنیم، مشکل است که در سال ۹۷، انتخابات صورت بگیرد”.

نیلوفر ابراهیمی، عضو دیگر مجلس نمایندگان نیز افزود:”این هم به نوعی یک فاجعه در کشور می‌باشد از لحاظ سیاسی؛ چون دیگر مردم توقع این را ندارند که بدون انتخابات و با همین شورای موجود، علاقه مندی داشته باشند”.

برگزاری انتخابات شفاف و آوردن اصلاحات در نهادهای انتخاباتی، از وعده های سران حکومت وحدت ملی، در آغاز کار این حکومت بود.

اما به درازا کشیده شدن این روند و عملی نشدن وعده‌های حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی، نهادهای ناظر برانتخابات را نگران ساخته است که افزون بر تأخیر در انتخابات پیش رو، شاید این روند با انتخابات های پیشین، هیچ تفاوتی نداشته باشد.

نویسنده وستر- کابل