اخاذی‌های نهادهای دولتی از رانندگان؛ باج‌گیری زیر نام مالیات از اصل سرمایه نیز بیشتر بوده است


اخاذی‌های نهادهای دولتی از رانندگان؛ باج‌گیری زیر نام مالیات از اصل سرمایه نیز بیشتر بوده است

اعضای اتحادیه شرکت‌های مسافربری و باربری خصوصی از آنچه که اخاذی و باج‌گیری نهادهای دولتی از رانندگان‌شان می‌خواندند به شدت انتقاد کرده از حکومت می‌خواستند تا به مشکل آنان رسیدگی کند.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ طلا محمد اتمانزی رییس اتحادیه شرکت‌های مسافربری و باربری خصوصی، امآنلایندوشنبه (۸ اسد) در مراسم اعلام موجودیت این اتحادیه، از باج‌گیری‌ها و اخاذی‌های غیر قانونی پولیس و نهادهای دولتی از موترداران به شدت انتقاد کرد.

آقای اتمانزی گفت که اخاذی‌های بدون موجب و غیر قانونی از موترداران هم اکنون به یک معضل بدل شده و در برخی موارد باعث بی‌سرنوشتی موترداران شده است.

وی، شهرداری‌ها، گمرکات و نیروهای پولیس را به اخاذی بدون موجب از موترداران متهم کرده خاطر نشان ساخت که در برخی موارد این اخاذی‌ها زیر نام مالیات از اصل سرمایه نیز بیشتر بوده است.

اتمانزی با اشاره به عملکرد پولیس و شهرداری‌ها در برابر موترداران، آن را سختگیرانه، فساد آلود و غیر مسوولانه توصیف نمود.

وی گفت که پاسگاه‌های پولیس که در شاهراه‌ها تثبیت شده در روند اخاذی بدون موجب از موتر داران نقش گسترده دارد و حتی مواردی اتفاق افتاده که پولیس به خاطر ۸۰ افغانی رانندگان را به گلوله بسته است.

رییس اتحادیه شرکت‌های مسافربری و باربری خصوصی مجموعه اخاذی و عملکرد غیر مسوولانه پولیس در برابر موتر داران را زمینه‌ساز افزایش بی‌اعتمادی موتر داران نسبت به نیروهای امنیتی خواند.

وی خواستار اصلاحات جدی در وزارت ترانسپورت، وزارت فواید عامه به منظور بهسازی سرک‌ها، پل‌ها و پلچک‌ها شده تاکید کرد که در صورت بهبودی شاهراه‌ها موتر داران نیز متعهد خواهند شد که به قانون ترافیک پایبندی نشان داده ودر صورت تخلف جریمه پرداخت کنند.

وی در بخشی از گفته‌هایش بی نظمی و ناهماهنگی میان شرکت‌های ترانسپورتی و فساد در ارگان‌های دولتی را عاملی خواند که بخش ترانسپورت را از تمام امتیازاتی که دولت و جامعه جهانی برای رشد سکتور خصوصی تاکنون تخصیص داده محروم نگه داشته است.

در همین حال ویس سلطانی رییس ترانسپورت زمینی وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی در این مراسم برای همکاری همه جانبه در بهبود وضعیت ترانسپورت زمینی با شورای انسجام ترانسپورت‌های خصوصی اعلام آمادگی کرد.

وی بیان داشت که وزارت ترانسپورت با برنامه‌های اصلاحی گسترده و عمیقی که در این وزارت روی دست گرفته، بخش‌های مختلف ترانسپورت به ویژه ترانسپورت زمینی را اصول‌مند خواهد کرد.

آقای سلطانی بیان داشت که براساس برنامه‌های جدید اصلاحی قرار است دروازه‌های ورودی کابل و ولایات، ترمینال‌ها ساخته شده و سیستم ترانسپورت نیز الکترونیک شود.

این مسوول وزارت ترانسپورت همچنان بیان داشت که این وزارت به تازگی چندین تفاهمنامه را با کشورهای آسیای مرکزی و ایران به امضا رسانده که تسهیلات گسترده را در بخش ترانسپورت زمینی رقم می‌زند.

انتقادها از اخاذی‌ها در ترانسپورت زمینی درحالی مطرح می‌شود که پیش از این وزیر ترانسپورت ۸۰ تن از کارمندان میان رتبه این وزارت را به جرم فساد و سوء استفاده به دادستانی کل معرفی کرده است. وی وعده سپرد که شماری دیگر از فساد پیشگان در وزارت ترانسپورت را نیز به این سرنوشت گرفتار خواهد کرد.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر