اختلافات مقام‌های استخباراتی و نظامی امریکا در مورد جنگ افغانستان جدی است


اختلافات مقام‌های استخباراتی و نظامی امریکا در مورد جنگ افغانستان جدی است

آنلایننامه وال استریت ژورنال گزارش داده که اختلافات مقام‌های استخباراتی و نظامی امریکا در مورد جنگ افغانستان بسیار جدی است.

به گزارش نویسنده وستر به نقل از صدای امریکا؛‌ آنلایننامه وال استریت ژورنال گزارش داده است که فرماندهان ارتش ایالات متحده به این باور اند که استراتیژی جدید رئیس وستر دونالد ترامپ برای افغانستان تاکنون موثر بوده است.

اما مقام‌های ادارات استخباراتی ایالات متحده می‌گویند که این استراتیژی هیچ تغییری در جنگ افغانستان بوجود نیاورده است.

گزارش وال استریت ژورنال می‌افزاید که مقام‌های نظامی ایالات متحده در مورد استراتیژی جدید حکومت دونالد ترامپ در افغانستان “محتاطانه خوشبین”  هستند، در حالیکه مقام‌های ادارات استخباراتی امریکا درباره این استراتیژی “محتاطانه بدبین” می‌باشند.

اختلاف نظر مقام‌های نظامی و استخباراتی ایالات متحده در مورد جنگ در افغانستان در حالی برملا می‌شود که قرار است فرماندهی نیروهای ناتو و امریکایی آنلاین یکشنبه از جنرال جان نیکلسون، فرمانده کنونی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان، به جنرال اسکات میلر سپرده شود.

وزیر دفاع ایالات متحده امریکا هفته گذشته استراتیژی حکومت امریکا را برای افغانستان موثر خواند و گفت که با چنین استراتیژی، می‌توان پیشرفت کرد.

جیمز متیس سه شنبه گذشته گفت با عملی شدن استراتیژی جدید ایالات متحده برای جنوب آسیا و أفغانستان، گروه طالبان بیش از هر وقت دیگر در موقف مایل به مذاکره دیده می‌شوند.

یکی از عناصر اساسی استراتیژی دونالد ترامپ، رئیس وستری ایالات متحده امریکا، اعمال فشار بر طالبان است تا آن گروه به مذاکرات صلح با حکومت افغانستان وادار شود.

با وجودیکه شماری از نیرو های امریکایی براساس استراتیژی جدید ایالات متحده در افغانستان افزایش یافته و بیش از یک سال از استراتیژی جدید امریکا سپری می‌شود، اوضاع امنیتی افغانستان رو به وخامت گراییده و حتا گروه طالبان قادر شده است تا شهرهای عمده را مورد تهاجم قرار بدهد.

در آخرین مورد، طالبان حدود سه هفته قبل بر شهر غزنی حمله کردند که در نتیجه آن صدها نفر به شمول غیر نظامیان کشته و زخمی شد.

اختلاف نظر نظامیان و ادارات استخبارات امریکا در مورد جنگ افغانستان در حالی مطرح شده است که دفتر سرمفتش ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان یا سیگار آنلاین جمعه گفت که واشنگتن و کابل توافق دارند که “بهترین راه برای تامین صلح دایمی و امنیت در افغانستان، مذاکره و راه حل سیاسی پایدار با طالبان است.”

ما گروه طالبان تا حال مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان نپذیرفته و تاکید بر مذاکرات مستقیم با مقامات ایالات متحده شده است.

واشنگتن همواره گفته است که از مذاکرات صلح که رهبری و مالکیت آن را حکومت افغانستان بر عهده داشته باشد، حمایت می‌کند.

نویسنده وستر- کابل