ادعاها درباره اعمال فشار ارگ بر کمیسیون انتخابات بی‌اساس است


ادعاها درباره اعمال فشار ارگ بر کمیسیون انتخابات بی‌اساس است

ارگ ریاست وستری، گزارش‌ها و ادعاها مبنی بر اعمال فشار رییس وستر بر اعضای کمیسیون انتخابات را شایعه و بی‌اساس خواند.

به گزارش نویسنده وستر؛ براساس تصمیمی که کمیسیون انتخابات چند ماه پیش گرفته بود، قرار است که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی با شناسنامه‌های فعلی ورقی برگزار شود.

شهروندانی که خواهان اشتراک در انتخابات آینده اند باید ابتدا در روند ثبت نام رای دهندگان اشتراک کنند و هنگام ثبت نام استیکرهای مخصوص انتخاباتی روی شناسنامه‌های شان نصب می‌شود.

نگرانی‌های وجود داشت که با وجود مخالف مخالفان مسلح با برگزاری انتخابات، نصب استیکرهای انتخاباتی در شناسنامه‌ها برای شماری از شهروندان که در مناطق ناامن زندگی می‌کنند، تهدیدی محسوب شود.

چهار آنلاین پیش ارگ ریاست وستری در اعلامیه ای گفت که کمیسیون انتخابات تصمیم گرفته که استیکرهای انتخاباتی در کاپی شناسنامه‌ها نصب شود.

اما پس از نشر این اعلامیه ارگ، گزارش‌هایی به نشر رسید که طرح نصب برچسپ بر کپی شناسنامه “براساس فرمایش رییس وستر غنی مطرح شده است”. و ۴ عضو کمیسیون انتخابات با آن مخالفت کرده‌اند.

در همین حال داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، امآنلاین دوشنبه (۲۴ ثور) در نشست شورای وزیران در کابل، تایید کرد که ارگ بالای کمیسیون انتخابات فشار وارد می‌کند.

داکتر عبدالله گفت که طرح نصب برچسپ بر کپی شناسنامه‌های قرار بود توسط کمیسیون انتخابات از نظر فنی و حقوقی بررسی شود. به گفته او چهار نفر از اعضای کمیسیون در مصوبه خود گفته‌اند که این کار از نظر حقوقی و فنی ممکن نیست.

رییس اجرایی تایید کرد که شماری از اعضای کمیسیون از سوی ارگ تهدید به استعفا شده‌اند. وی تاکید کرد که هیچ کسی حق تهدید اعضای کمیسیون انتخابات را ندارد و تقلب کاران باید تکرار انتخابات گذشته را در خواب ببیند.

اما هارون چخانسوری سخنگوی ارگ ریاست وستری، ساعاتی پس از این اظهارات داکتر عبدالله در یک نشست نیوزی در کابل، ادعاها مبنی بر تهدید اعضای کمیسیون از سوی رییس وستر را اتهامی بی‌اساس خواند

آقای چخانسوری گفت:”کسانی که به استعفا تهدید می‌شوند، پیشنهاد ما این است که جرأت اداری و اخلاقی را داشته باشند. هرکسی که هستند در حضور رسانه‌ها نگرانی خود را به مردم بگویند”.

وی تاکید کرد که آقای غنی هیچ نشستی فردی یا گروهی با اعضای کمیسیون انتخابات نداشته که درآن کمیشنران را زیر فشار و تهدید قرار داده باشد.

سخنگوی ارگ ریاست وستری گفت:” تمام جلسات رییس وستر با اعضای کمیسیون انتخابات در حضور رییس اجراییه، معاون ریاست وستری، سفیر امریکا، نماینده ملل متحد و سفیر اتحادیه اروپا و سران ارگان‌های امنیتی برگزار می‌شود.”

آقای چخانسوری درباره نصب استیکر در کاپی تذکره گفت که نصب برچسپ بر کپی تذکره بار اول توسط خود آقای عبدالله مطرح شد که تیم فنی امکان آنرا بررسی کرد و پس از آن در جلسه ای اعضای کمیسیون انتخابات آن را تایید کردند.

وی اما می‌گوید که برخی افراد در نشست‌های مشترک کمیسیون انتخابات و ریاست وستری حرفی را مطرح می‌کنند که با حرف شان در بیرون از این نشست همخوانی ندارد و در بیرون جلسه “اتهام‌ها و شایعه‌های دیگری را مطرح می‌کنند”.

داکتر عبدالله در نشست امآنلاین شورای امنیت ملی به شدت از وضعیت بد امنیتی در کشور انتقاد کرد و گفت که حکومت با طرح صلح خود را فریب می‌دهد. وی از عدم برگزاری نشست‌های امنیتی در سطح مقامات بلند پایه حکومتی نیز انتقاد کرد.

اما سخنگوی ریاست وستری گفت که جلسه‌های شورای امنیت و سرقومندانی اعلی قوای مسلح در هفته گذشته برگزار شده و در این زمان آقای عبدالله در سفر بوده و کارمندانش از برگزاری این جلسات به او اطلاعی نداده اند.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر