اردوغان جزییات جدید از قتل خاشقچی را فاش کرد


اردوغان جزییات جدید از قتل خاشقچی را فاش کرد

رجب طیب اردوغان رئیس وستری ترکیه در مورد کشته شدن جمال خاشقجی، آنلایننامه نگار سعودی در سرکنسولگری آن کشور در استانبول توضیحات بیشتری داده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ آقای اردوغان، امآنلاین سه‌شنبه (اول عقرب) در سخنرانی هفتگی برای نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه در پارلمان گفت که در نظر دارد جزئیات کشته شدن جمال خاشقجی را توضیح دهد.

 او گفت که قبل از کشته شدن جمال خاشقجی، دوربین‌های نصب شده در کنسولگری سعودی در استانبول برداشته شده بود اما دوربین‌های خارج از ساختمان، ورود این آنلایننامه‌نگار به داخل سرکنسولگری را ضبط کردند که نشان می‌داد او از این محل خارج نشد.

 وی افزود که آنلایننامه‌نگار سعودی توسط یک گروه متشکل از افرادی که از عربستان اعزام شده بودند همراه با کارکنان کنسولگری “به طرزی فجیعانه” به قتل رسید و سپس این پانزده نفر همراه با کنسول عربستان خاک ترکیه را ترک کردند.

بی بی سی نوشت که رئیس وستری ترکیه با تاکید براینکه قتل خاشقجی از پیش برنامه‌ریزی شده بود، یادآور شد که در ابتدا مقامات سعودی اصرار داشتند که این آنلایننامه‌نگار پس از انجام امور اداری، از کنسولگری خارج شده اما بعدا پذیرفتند که او در این محل به قتل رسیده است.

آقای اردوغان به تماس تلفنی با ملک سلمان، پادشاه سعودی اشاره کرد و گفت که در این تماس به اطلاع پادشاه رساند که متصدی کنسولکری کفایت ندارد و افزود که هجده نفری که به گفته مقامات سعودی در ارتباط با این قتل در آن کشور بازداشت شده‌اند، با یافته‌های اولیه سازمان‌های اطلاعاتی ترکیه منطبق است.

وی گفت که نسبت به صمیمیت پادشاه سعودی برای رسیدگی به این موضوع تردیدی ندارد اما این توضیح که تعدادی از ماموران امنیتی عربستان به طور خودسرانه مرتکب این قتل شدند برای ترکیه “توضیحی رضایتبخش” نیست.

وی گفت که اگر جنایتی روی داده، باید آمران و عاملان آن هرکه هستند مشخص معلوم شود و براساس قوانین اسلامی و قوانین بین‌المللی محاکمه شوند. رئیس وستری ترکیه خواستار محاکمه متهمان به این قتل در استانبول شد.

گفتنی است که خاشقچی ۵۹ ساله که با آنلایننامه واشنگتن پست همکاری می‌کرد، نزدیک به یک ماه پیش برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد و دیگر برنگشت.

رسانه‌های ترکیه گزارش کرده‌ بودند که ۱۵ تن از اعضای استخبارات عربستان پس از خاشقچی وارد کنسولگری شده و احتمالا در قتل او نقش داشته‌اند.

ابتدا عربستان سعودی کشته شدن خاشقچی را به شدت رد کرد و تاکید نمود که  او به سلامت ساختمان کنسول‌گری را ترک کرده است. پس از افشاگری دولت ترکیه و فشارهای جامعه جهانی عربستان پذیرفت که خاشقچی در کنسولگری این کشور در استانبول کشته شده است.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل