ارزش سهام فیسبوک ۵۸ میلیارد دالر کاهش یافت


ارزش سهام فیسبوک 58 میلیارد دالر کاهش یافت

پس از علنی شدن سوء‌استفاده از اطلاعات کاربران شبکه اجتماعی فیسبوک و به راه افتادن جنبش انتقادی از این غول دنیای مجازی، ارزش سهام فیسبوک طی یک هفته ۵۸ میلیارد دالر کاهش یافته است. هزاران معترض هم حساب‌های کابری خود در فیسبوک را غیرفعال کرده‌اند.

به گزارش نویسنده وستر به نقل از بی بی سی؛ اما اشتباه آقای زاکربرگ توفانی که در دنیای مجازی و بازارهای سهام به راه افتاده است را نتوانسته مهار کند؛ بسیاری از سرمایه‌گذاران فیسبوک با “افتخار” اذعان به فروش سهام خود در بازار کرده‌اند. یکی از آنها جیم کری، کمدین سرشناس امریکایی است که در حساب تویتتر خود ضمن اعلام این نیوز، یک نقاشی انتقادی هم از فیسبوک کشیده و منتشر کرده است.

جیم کری که به تازگی عاشق نقاشی شده و آثارش را در شبکه‌های اجتماعی برای علاقمندانش منتشر می‌کند در این نقاشی با استفاده از نشانک لایک مارک زابرگ، موسس و مدیرعامل فیسبوک را سرزنش کرده است.

دردسر فیسبوک از آنجا آغاز شد که رسانه‌ها گزارش کردند کمبریج آنالیتیکا یک شرکت مشاوره سیاسی توانسته به جزئیات حساب شخصی پنجاه میلیون کاربر فیسبوک بدون اجازه آنها دست یافته و از این اطلاعات برای تاثیرگذاشتن بر مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ به نفع دونالد ترامپ استفاده کند و دست آخر هم این اطلاعات را پاک نکرده است.

فیسبوک همکاری با شرکت آنالیتیکا را فورا به حال تعلیق در آورد و مدیرعامل این شرکت هم در پی انتشار گزارش مخفیانه شبکه چهار تلویزیون بریتانیا اخراج شده است و همزمان مارک زاکربرگ، موسس و مدیرعامل فیسبوک رسما بابت این اشتباهات عذرخواهی کرده است.

با وجود این، در شبکه اجتماعی توییتر هشتگی تحت عنوان حذف فیسبوک به راه افتاده که بسیاری با تبعیت از آن حساب کاربری خود در این بزرگترین شبکه اجتماعی را غیرفعال کرده‌اند.

یکی دیگر از افراد سرشناس که آشکارا از فیسبوک انتقاد کرده ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا است.

آقای ماسک آنلاین جمعه (۲۳ مارچ) در توییتر به طعنه نوشت: “فیسبوک چیه؟”

ایلان ماسک که انتقاد علنی‌اش از فیسبوک با واکنش کاربران روبرو شد که چرا شرکت‌های اقماری خود او همچون شرکت خودروسازی تسلا و اسپیس ایکس صفحه رسمی در فیسبوک دارند، ضمن ابراز بی‌نیوزی و “بی‌ارزش” بودن آن صفحات وعده داد که آنها را هر چه زودتر مسدود کند؛ دقایقی بعد از این سخنان هر دو صفحه تسلا و اسپیس‌ایکس در فیسبوک که هر کدام صدها هزار عضو داشتند مسدود شدند.

جنبش اعتراضی که علیه فیسبوک به راه افتاده تنها ظرف چهار آنلاین گذشته میلیاردها دالر از ارزش آن کاسته است.

همزمان برخی از شرکت‌های آگهی دهنده هم سفارشات خود به فیسبوک را تعلیق کرده‌اند.

فیسبوک که ارزش هر سهم آن در سال ۲۰۱۲ تنها ۳۲ میلیارد دالر بود در ماه فبروری امسال ۱۹۰ میلیارد دالر ارزش گذاری شده بود. ارزش سهام این شرکت بزرگ در پایان امآنلاین به حدود ۱۵۹ میلیارد دالر سقوط کرد.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل