ارگ دستور بررسی ترور یک نیوزنگار در ولایت قندهار را صادر کرد


ارگ دستور بررسی ترور یک نیوزنگار در ولایت قندهار را صادر کرد

ارگ ریاست وستری به نهادهای امنیتی دستور داده تا چگونگی ترور یک نیوزنگار محلی در ولایت قندهار را بررسی کرده و عاملان آن را به پنجه قانون بسپارند.

به گزارش نویسنده وستر؛ عبدالمنان ارغند نیوزنگار محلی، صبح امآنلاین چهارشنبه (۵ ثور) در حوزه نهم امنیتی شهر قندهار از سوی افراد مسلح ناشناس موترسایکل کشته شد.

محمداشرف غنی رییس وستر ضمن محکوم کردن این حمله گفت که تروریستان بخاطر پنهان کردن جنایات‌شان، از بین بردن آزادی بیان و ایجاد فضای وحشت، مردم عام و دست اندرکاران رسانه ای را هدف قرار می‌دهند که با این عملکردشان، هیچگاهی به اهداف شوم خویش نخواهند رسید.

آقای غنی به مسوولان مربوط هدایت داد تا چگونگی این حمله تروریستی را به گونه همه جانبه مورد بررسی قرار داده، عاملان آن را به پنجه قانون بسپارند.

ارگ ریاست وستری تاکید کرده که دولت افغانستان به آزادی بیان و رسانه‌ها متعهد است و از فعالیت‌های آزاد رسانه‌ها در چوکات قوانین نافذۀ کشور حمایت می‌کند. حملات تروریستی بالای رسانه‌ها و نیوزنگاران، عزم و اراده آنان را در بیان حقایق و اطلاع رسانی تضعیف نخواهد کرد.

در همین حال کمیته مصوونیت نیوزنگاران نیز ترور آقای ارغند را محکوم کرده و از حکومت می‌خواهد که اجازه ندهد تا خون وی مانند خون ده‌ها نیوزنگار دیگر پایمال شود.

صدیق الله توحیدی رییس کمیته مصونیت نیوزنگاران در پیامی در فیسبوکش ضمن ابراز همدردی با خانواده آقای ارغند و تمامی اعضای جامعه نیوزنگاران گفت: “نیوزنگاران کشور حقایق موجود در جامعه را انعکاس می‌دهند و هیچ دخالتی در آن قضایا ندارند. باید حقوق نیوزنگاران حفظ شود و به مصوونیت آنان توجه جدی صورت گیرد”.

وی از حکومت خواست تا نگذارد خون آقای ارغند نیز مانند خون ده‌ها نیوزنگار دیگر پایمال و از یاد برده شود. به گفته وی عاملان این حادثه باید هرچه زودتر دستگیر و به پنجه قانون سپرده شوند.

حمید پارسا- نویسنده وستر