از اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهای ساخته شدۀ دانشجویان دانشگاه هرات رونمایی شد


از اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهای ساخته شدۀ دانشجویان دانشگاه هرات رونمایی شد

با برپایی یک نمایشگاه، دستاوردهای دانشجویان دانشکدۀ کامپیوترساینس دانشگاه هرات به نمایش گذاشته شد.

در این نمایشگاه از چندین اپلیکیشن گوشی‌های هوشمند و نرم افزار کامپیوتر که توسط دانشجویان ساخته شده بود، رونمایی شد.

برخی دستاوردها در بخش رباتیک و سخت افزاری هم در این نمایشگاه به چشم می‌خوردند.

عاشق الله علی‌زی، رئیس دانشکدۀ کامیپوترساینس هرات به نویسنده وستر گفت: نمایشگاه برپا شده از سوی این دانشکده به منظور رونمایی از دستاوردهای جدید دانشجویان گشایش یافته که بیشتر آنها در زمینۀ تکنالوژی معلوماتی کاربرد دارند.

بیش از ۱۰۰ دانشجو دستاوردهای خود را در قالب ۳۵ غرفه و پنج دسته در معرض دید بازدیدکنندگان گذاشتند.

به بیان آقای علی‌زی، اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهای ساخته شده توسط دانشجویان بیشتر در حوزه‌های دولت الکترونیک، سیستم‌های هوشمند، سیستم‌های معلوماتی و سیستم‌های مدیریتی و اداری کاربرد دارند.

در این میان ساخته‌هایی هم در بخش‌های سرگرمی و اطلاعات به چشم می‌خوردند.

رئیس دانشکدۀ کامپیوترساینس دانشگاه هرات گفته این نرم افزارها می‌تواند به دولت در بخش‌های مدیریتی و اداری کمک کند و در پیشبرد امور نقش موثر داشته باشد.

وی یادآور شد که هم اکنون عصر تکنالوژی و صنعت است و لازم است که سیستم قدیمی کاغذی در ادارات کنار گذاشته شده و به جای آن از تکنالوژی کار گرفت.

آقای علی‌زی افزود: چندی پیش هم شماری از کارمندان دولت در بخش‌های اداری و سیستم معلوماتی توسط دانشکدۀ کامپیوترساینس آموزش داده شدند.

کاووس خروش، از دانشجویانی که مسئول یکی از غرفه‌های به نمایش گذاشته شده بود، گفت: هدف او این بوده که خلاقیت خود را برای مردم و دانشجویان سال‌های ابتدایی این رشته نشان دهد و ایجاد انگیزه کند.

او بیان کرد که در این نمایشگاه دستاوردهای جالبی از دانشجویان به نمایش گذاشته شده، از جمله نرم افزارهایی در بخش سیستم ترافیک شهری و برخی ابداعات رباتیک که دیدنی هستند.

حسنا امین نورزی، مسئول یکی دیگر از غرفه‌های موجود در نمایشگاه می‌گوید: اپلیکیشنی را در بخش معلومات گیاهان دارویی و خواص آنها ساخته است.

به گفتۀ وی، این نرم افزار گیاهان را معرفی می‌کند و در مورد خواص آنها معلومات می‌دهد.

این دانشجو علاوه کرد نرم افزار ساخته شده توسط وی، از جانبی هم پیشنهاد می‌کند که چه گروه از بیماران از چه نوع گیاهان استفاده کنند.

گفتنی است که این نمایشگاه دستاوردهای دانشجویان سال‌های دوم، سوم و چهارم دانشکدۀ کامپیوترساینس هرات را به نمایش در آورده است و به روی بازدید عموم باز است.

یحیی فولادی – ولایت هرات