استقبال مجلس از بازگشت دوستم در کشور؛ رهبران حکومت به خود بیایند


استقبال مجلس از بازگشت دوستم در کشور؛ رهبران حکومت به خود بیایند

مجلس نمایندگان ضمن استقبال از بازگشت دوباره جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست وستری به کشور، می‌گوید که رهبران حکومت باید بخود بیایند.

به گزارش نویسنده وستر؛ عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان در نشست امآنلاین دوشنبه (اول اسد) این مجلس، گفت: “امیدوریم جنرال دوستم با تشریف آوری خود منحیث همکار خوب با رهبران حکومت در رابطه به تدویر برنامه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی نقش گیم کند.”

آقای ابراهیمی با اشاره به این که مردم افغانستان جنگ تباه کننده تنظیمی را در ۴ دهه گذشته به تجربه گرفته‌اند، افزود که رهبران حکومت با تشریک مساعی واقع‌بینانه با همه احزاب سیاسی و سران اقوام، برای بیرون رفت کشور از وضعیت کنونی کشور اقدام‌های عملی را روی دست گیرند.

او گفت: “وضعیت کنونی کشور برای مردم رنج آور است؛ رهبران یکبار بخود بیایند و با ایجاد طرح وفاق سیاسی و وحدت ملی با قاعده وسیع در خدمت مردم قرار بگیرند.”

نصرالله صادقی زاده نیلی دیگر عضو مجلس نیز گفت: “از اینکه حکومت به خواست معترضان مبنی بر بازگشت جنرال دوستم به کشور توجه کرده تشکری می‌کنیم؛ اما امیدواریم بزرگان کشور آرای مردم را راه پله قرار نداده و از کسانی حمایت نکنند که در آینده به آرای مردم دهن کجی کنند.”

از سوی هم، شکریه پیکان عضو دیگر مجلس نمایندگان نیز خاطر نشان کرد: “دشمنان مردم افغانستان قصد داشتند هنگام تشریف آوری معاون اول ریاست وستری به او آسیب برسانند، اما به هدف خود موفق نشدند، ولی متاسفانه مردم را بخاک و خون کشاندند که این عمل آنان را با شدید ترین الفاظ تقبیح می‌کنم.”

غلام فاروق مجروح دیگر عضو مجلس نیز با تاکید بر اینکه آمدن جنرال دوستم به برقراری صلح و امنیت در کشور کمک کند، گفت: “همزمان با آمدن آقای دوستم انفجاری رخ داد که ۱۷ شهید و ۶۰ زخمی برجا گذاشت ولی جشنی که همزمان با این حادثه در صدارت عظمی برگزار شد، متاثر کننده بود.”

برخی نمایندگان دیگر مجلس نیز ابراز امیدواری کردند که رهبران سیاسی با آمدن جنرال دوستم به کشور اختلافات شان را کنار بگذارند و برای تامین صلح و برقراری امنیت در کشور تلاش کنند.

این در حالی است که ژنرال دوستم آنلاین گذشته پس از ۱۴ ماه اقامت اجباری در ترکیه به کابل برگشت و با استقبال گرم طرفدارانش مواجه شد.

آقای دوستم در جمع هوادارانش گفت که برای رهایی نظام الدین قیصاری با رییس وستر صحبت می‌کند. او از طرفدارانش در شمال کشور خواست که به اعتراضات شان پایان دهند، زیرا یک خواسته شان(بازگشت جنرال دوستم) تحقق یافته و خواسته دیگر شان(رهایی قیصاری) نیز تحقق خواهد یافت.

گزارش‌های امآنلاین از ولایت‌های شمال کشور حاکی از آن است که معترضان به اعتراضات شان پایان داده و تمامی موانع را از سرک‌ها برداشته اند.

عبدالله امینی- نویسنده وستر