استقبال مجلس سنا از برگزاری نشست علما در عربستان سعودی


استقبال مجلس سنا از برگزاری نشست علما در عربستان سعودی

مجلس سنا از برگزاری نشست علمای دینی در مورد جنگ افغانستان در عربستان سعودی استقبال کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ محمدعلم ایزدیار معاون اول مجلس سنا امآنلاین یکشنبه (۱۷ سرطان) در مورد برگزاری نشست علمای اسلامی در عربستان سعودی گفت که این نشست با وجودیکه بسیار ناوقت برگزار می‌شود؛ اما تاثیر مثبت خود را برجا خواهد گذاشت.

آقای ایزدیار گفت: “ما امیدواریم که علمای جهان اسلامی در نشست عربستان مطابق به اساسات دین مبین اسلام فتوای را در مورد عدم مشروعیت جنگ در افغانستان صادر کند.”

او افزود که متاسفانه برخی شیوخ حوزه کشورهای عربی زیر تاثر منابع تروریستی رفته و به نحوی از جنگ در افغانستان حمایت می‌کنند که در نشست علما در عربستان باید به این مساله توجه شده و هرنوع کمک به جنگ افغانستان نیز نا مشروع خوانده شود.

به گفته او، این نشست برای به وجود آوردن اجماع ملی، منطقه‌‌ای و جهانی برای ختم جنگ در افغانستان مهم و ضروری است.

محی الدن منصف دیگر عضو مجلس سنا نیز گفت: “با برگزاری نشست علمای اسلامی در مورد صلح افغانستان هیچ دلیلی برای ادامه جنگ طالبان در کشور بای نمی‌ماند و آنان باید به روند صلح در افغانستان بپیوندند.”

آقای منصف تاکید ورزید که حکومت افغانستان باید تلاش کند تا نشست‌های بیشتری را در پیوند به صلح افغانستان برگزار کند.

محمد حسن هوتک دیگر عضو مجلس نیز خاطر نشان کرد، هرچند طالبان شرکت شان را در نشست علما در عربستان سعودی رد کرده اند؛ اما این نشست می‌تواند تاثیر مثبتی بر اوضاع جنگی افغانستان بگذارد.

آقای هوتک نیز ابراز امیدواری کرد که نتیجه نشست علمای دینی در عربستان سعودی برای مردم افغانستان نیک باشد.

بازمحمد زرمتی هم گفت: “علمای دینی از کشورهای مختلف اسلامی در عربستانی سعودی ادامه جنگ در افغانستان را مردود اعلام خواهند کرد و طالبان پس از آن هیچ توجیهی برای ادامه جنگ در کشور نخواهند داشت.”

آقای زرمتی افزود که دولت افغانستان همواره تحت هر شرایط آماده صلح است؛ اما طالبان با سوء استفاده از دستورات اسلامی بر ادامه جنگ تاکید دارند.

قرار است نشست بزرگی علمای دینی از ۳۸ کشور اسلامی آنلاین سه شنبه آینده در عربستان سعودی برگزار شود. علمای اسلامی در این نشست‌ جنگ افغانستان را از دیگاه اسلامی بررسی خواهند کرد.

عبدالله امینی- نویسنده وستر