اعتراضات ضد تقلب در هرات به درگیری با پولیس منجر شد


اعتراضات ضد تقلب در هرات به درگیری با پولیس منجر شد

صدها تن از مردمی که به دفاع از آرای خود در مقابل ساختمان کمیسیون مستقل انتخابات هرات تجمع کرده بودند، با پلیس که قصد پراکنده کردن آنان را داشت درگیر شدند.

این رویداد، امآنلاین صبح در حالی رخ داد که شماری از نامزدان معترض به نتایج آرای ارائه شده از جانب این کمیسیون، همراه با اسناد خود دست به برپایی خیمه اعتراضی زده بودند.

به گزارش نویسنده وستر، نامزدان معترض پارلمانی در هرات می‌گویند ۳۷ هزار رأی تقلبی را کمیسیون انتخابات این ولایت به نفع افرادی مشخص شده است.

بصیراحمد دانشیار، یکی از این نامزدان معترض می‌گوید: “ما خیمه‌های اعتراض خود را در مقابل کیمسیون انتخابات برپا کرده‌ایم و تا زمانی که به خواسته‌های مان پاسخ مثبت داده نشود به اعتراضات ادامه می‌دهیم.”

به گفته او، معترضان بارها به کیمسیون ولایتی، فیفا، تیفا و یوناما مراجعه کردند اما پاسخ مثبتی را دریافت نکردند.

او افزود تمام نامزدان معترض با اسناد و شواهد معتبر به نهادهای مربوطه رفته‌اند و همه این نهادها هم می‌پذیرند که تقلب گسترده بوده است.

وی هشدار می‌دهد اگر به خواسته‌های‌شان توجهی صورت نگیرد در آنلاینهای آینده تظاهرات‌های میلیونی را در این ولایت راه اندازی می‌کنند.

آقای دانشیار گفت کیمسیون وقت‌کشی می‌کند تا نتایج نهایی را اعلام کند.

در همین حال سید طاها صادق، یکی دیگر از این نامزدان معترض می‌گوید: “اگر به خواسته‌های آنان توجه صورت نگیرد در آنلاینهای آینده برای همیشه دروازه کیمسیون ولایتی این ولایت را خواهند بست.”

او بیان داشت اگر حکومت خواسته‌های آنان را نادیده بگیرد انتخابات‌ پیشرو برای مردم دیگر معنا ندارد.

وی یادآور شد که تمام تقلب‌هایی که در این ولایت صورت گرفته برای افرادی بوده است که درون و بیرون از حکومت با افراد متقلب همکاری داشته‌اند.

آقای صادق کیمسیون مرکزی را در این کار مقصر اصلی می‌داند.

از سویی دیگر هم حجت‌الاسلام والمسلمین احمدعلی جبرئیلی، یکی از این نامزدان معترض می‌گوید: “برای ما رأی‌های بایمتریک شده قابل ارزش است نه رأی‌های تقلبی که تعداد زیادی از نامزدان برنده هم اکنون با این آرا می‌خواهند وارد پارلمان آینده شوند.”

به گفته او مردم و نامزدان این ولایت هرگز به افراد متقلب اجازه نخواهند داد که به پارلمان راه بیابند.

وی افزود اگر به رأی مردم توجهی صورت نگیرد پارلمان آینده افغانستان، یک پارلمان سفارشی خواهد بود.

با وجود اینکه شمار زیادی از نیوزنگاران برای پاسخ مسئولان کمیسیون انتخابات در مقابل این اداره، ساعتی را منتظر ماندند ولی هیچ یک از آنان حاضر به پاسخگویی در این رابطه نشدند.

پیش از این هم نامزدان معترض در این ولایت هشدار داده بودند اگر به خواسته‌های آنان توجه صورت نگیرد مجلس آینده را به رسمیت نمی‌شناسند و به اعتراضات خود شدت می‌دهند.

یحیی فولادی – ولایت هرات