اعدام ۱۰۳ کارگر اندونزیایی در عربستان سعودی


اعدام 103 کارگر اندونزیایی در عربستان سعودی

حکم اعدام یک کارگر زن اندونزیایی در عربستان که اخیرا انجام شد نه تنها افکار عمومی اندونزیایی ها را به دلیل اینکه بسیاری از آنها دستکم یک کارگر شاغل در کشورهای خارجی از جمله عربستان دارند، ملتهب ساخته بلکه جاکارتا را نیز از این اقدام غیرانسانی عصبانی کرده است.
به گزارش جاکارتا پست ، بر اساس وزارت اطلاعات وزارت امور خارجه اندونزیا دولت عربستان سعودی ۱۰۳ کارگر مهاجر خارجی اندونزیایی را که عمدتا مستخدمان خانگی بودند در سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ به اعدام محکوم کرده است که تاکنون پنج نفر از آنها اعدام شده اند، ۸۵ نفر از آنها باتلاش جاکارتا آزاد شده اند و بقیه نیز منتظر اجرای حکم اعدام هستند.
توتی ترسیلاواتی Tuti Tursilawati مستخدم زن اندونزیایی هفته پیش به اتهام قتل در عربستان بدون اطلاع به خانواده وی و یا مقامات کنسولی اندونزیا در این کشور عربی گردن زده شد.
این اقدام به ویژه در میان جامعه کارگری این کشور که عمدتا افراد فقیرجامعه اندونزی نیز هستند، با نگرانی و هراس از سرنوشت هزاران کارگراندونزیایی در عربستان همراه شده است.
طبق گزارش گروه حقوق بشری Migrant Care این مستخدم اندونزیایی در حالی متهم به قتل کارفرمای خود در یک درگیری شد که کارفرمای عربستانی قصد تجاوز به وی را داشته و کارگر اندونزیایی صرفا از خود دفاع کرده است.
رنتو مرسودی وزیر امورخارجه اندونزیا نیز درحاشیه یک اجلاس داخلی درجاکارتا در پاسخ به سوال نیوزنگاران اندونزیایی در مورد اقدامات جاکارتا دراین زمینه گفت : به محض اطلاع از این موضوع با وزیر خارجه عربستان تماس گرفته و اعتراض رسمی اندونزی را مطرح کردم.
وزیر خارجه اندونزیا همچنین با احضار سفیر عربستان در جاکارتا نسبت به این اقدام غیرانسانی عربستان اعتراض کرد.