اعضای پارلمان آینده از همین اکنون مشخص شده‌اند/ امرخیل کارمندان جدید کمیسیون را انتخاب می‌کند


اعضای پارلمان آینده از همین اکنون مشخص شده‌اند/ امرخیل کارمندان جدید کمیسیون را انتخاب می‌کند

شماری از اعضای مجلس نمایندگان، آمادگی‌های حکومت و کمیسیون انتخابات را برای برگزاری انتخابات شفاف درماه میزان سال جاری کافی ندانسته می‌گویند که پروسه پیش‌رو انتخابات نه بلکه انتصابات خواهد بود.

به گزارش نویسنده وستر؛ شکیبا هاشمی عضو مجلس نمایندگان امآنلاین سه‌شنبه (۱۴حمل) در یک نشست نیوزی در کابل، برگزاری انتخابات شفاف پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها در ۲۸ میزان سال جاری خورشیدی را با وجود تهدیدات شدید امنیتی ناممکن خواند.

خانم هاشمی گفت که براساس گزارش‌های خود کمیسیون انتخابات در حال حاضر بخش عمده مراکز رای دهی مسدود و یا زیر تهدید جدی دشمنان مردم است و تاکنون هیچ برنامه ای برای تامین امنیت این مراکز گرفته نشده، با این وجود برگزاری شفاف انتخابات ناممکن خواهد بود.

وی، عملکرد کُند و ناکافی کمیسیون انتخابات و حکومت را در برگزاری به موقع انتخابات زیر انتقاد گرفته بیان داشت که این دو نهاد نه در پی برگزاری یک انتخابات شفاف بلکه به دنبال برگزاری انتصابات است.

وی بیان داشت که در برخی ولایات کشور، لیست گیری برای گزینش اعضای پارلمان جدید شروع شده و از همین اکنون تلاش می‌شود تا اعضای مجلس نمایندگان مشخص شوند.

این عضو مجلس، گزینش‌ها و استخدام کارمندان در کمیسیون انتخابات را نیز خارج از صلاحیت اعضای آن خوانده تصریح کرد که” کسی به نام صیاد در راس کمیسیون گماشته شده اما تصمیم گزینش افراد در پست‌های کمیسیون را امرخیل می‌گیرد”.

در همین حال صالح محمد سلجوقی عضودیگر مجلس، آمادگی های حکومت و کمیسیون انتخابات را در برگزاری شفاف انتخابات ناکافی خواند.

آقای سلجوقی گفت که تمام شرکای انتخاباتی به شمول مجلس نمایندگان هیچ نگرانی از برگزاری انتخابات ندارند، بلکه از این نگرانی دارند که انتخابات پیشرو چگونه برگزار خواهد شد.

آقای سلجوقی، برگزاری یک انتخابات شفاف و فراگیر را با توجه به تهدیدهای امنیتی امر ناممکن دانسته خاطر نشان ساخت که در ابتدا پیش شرط‌های یک انتخابات فراگیر باید مهیا شود.

 از سویی هم مسوولان در بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) با استقبال از مشخص شدن زمان برگزاری انتخابات در ۲۸ ماه میزان سال جاری، نگرانی های جدی را از عدم برگزاری شفاف انتخابات در زمان تعیین شده اش مطرح کردند.

نعیم ایوب زاده رییس این بنیاد به نیوزنگاران گفت که به رغم تعیین زمان برگزاری انتخابات تاکنون روئسای دبیر خانه هر دو کمیسیون انتخابات مشخص نشده، روئسای ولایتی کمیسیون در ۱۰ ولایت تعیین نشده و پلان واضح امنیتی وجود ندارد که این چالش‌های برگزاری شفاف و به موقع انتخابات را دچار چالش کرده است.

رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان برگزار نشدن دوباره انتخابات در زمان تعیین شده اش را موجب ناکامی مطلق کمیسیون انتخابات دانسته خاطر نشان ساخت که اگر اعضای این کمیسیون دوباره به برگزاری انتخابات موفق نشوند، از سمت های شان باید کنار بروند.

گفتنی است که کمیسیون انتخابات به تازگی اعلام کرده که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها به تاریخ ۲۸ میزان برگزار خواهد شد. پیش از این تاریخ برگزاری این انتخابات ۱۶ اعلام شده بود.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر