امیدواریم انتخابات پارلمانی در وقت اعلام شده برگزار شود


امیدواریم انتخابات پارلمانی در وقت اعلام شده برگزار شود

مجلس سنا ابراز امیدواری کرد که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی در وقت اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات، برگزار شود.

به گزارش نویسنده وستر؛ فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا در نشست امآنلاین یکشنبه (۱۲ حمل) این مجلس گفت که از برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه در کشور حمایت می‌کند.

آقای مسلم یار ابراز امیدواری کرد که کمیسیون انتخابات بتواند انتخابات آینده پارلمانی را در وقت اعلام شده برگزار کند.

محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا نیز ابراز امیدواری کرد که انتخابات شفاف و عاری از تقلب در تاریخ معینه برگزار شود.

انارکلی هنریار دیگر عضو مجلس گفت که در مورد چگونگی برگزاری انتخابات نگرانی‌های وجود دارد؛ اما با آنهم مردم افغانستان طرفدار برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه و سراسری هستند.

رحمت الله اچکزی نیز گفت: “تاریخ برگزاری انتخابات اعلام شد و انتقادهای زیادی درمورد چگونگی برگزاری انتخابات وجود دارد و مردم افغانستان همه تاکید دارند که برگزاری انتخابات به نام نباشد و باید رای مردم تعیین کننده باشد”.

آقای اچکزی افزود، اگر زمینه برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه فراهم نگردد، تفنگ سالاران، جنگ سالاران و زورمندان در انتخابات پارلمانی برنده خواهند شد و کمیسیون انتخابات باید متوجه این مساله باشد.

در همین حال، محمد عظیم قویاش دیگر عضو مجلس هشدار می دهد که اگر انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی بیش از تاریخ که توسط کمیسیون انتخابات اعلام شده بازهم به تعویق افتد نظام افغانستان با خطر سقوط مواجه خواهد شد.

آقای قویاش نیز افزود که انتخابات باید طوری برگزار گردد که مردم افغانستان از مشکلات موجود رهایی یابند نه اینکه سبب افزایش مشکلات در کشور شود.

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات امآنلاین تاریخ برگزاری انتخابات آینده پارلمانی و شورای‌های ولسوالی را ۲۸ میزان سال جاری خورشیدی اعلام کرد.

پیش از این، ۱۶ سرطان سال جاری تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی تعیین شده بود؛ اما کمیسیون انتخابات به دلیل نداشتن آمادگی این تاریخ را به تعویق انداخت.

این در حالی است که تا هنوز روند تهیه فهرست رای دهندگان آغاز نشده است و این کار نیز از سوی کارشناسان زمانگیر خوانده می‌شود.

عبدالله امینی- نویسنده وستر