انتخابات آینده باید در زمان معین آن برگزار شود


انتخابات آینده باید در زمان معین آن برگزار شود

محمداشرف غنی رییس وستر در دیدار با شماری از رهبران احزاب سیاسی تاکید کرده که همانگونه که تاخیر در انتخابات برای احزاب سیاسی پذیرفتنی نیست، برای حکومت و مردم نیز قابل قبول نمی‌باشد و باید انتخابات در زمان معینه آن برگزار شود.

به گزارش نویسنده وستر؛ آقای غنی، شام آنلاین پنجشنبه (۱۶ حمل) با شماری از رهبران و نمایندگان احزاب سیاسی در ارگ دیدار و پیرامون چگونگی برگزاری انتخابات آینده بحث و گفتگو کرده است.

در این دیدار، رهبران و نمایندگان احزاب سیاسی، پیشنهادات شان را در مورد برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی در زمان تعیین شده، نظارت همه جانبه و سرتاسری از روند انتخابات، فراهم نمودن زمینه رأی‌دهی برای تمامی اتباع واجد شرایط، گشایش گسترده مراکز رای‌دهی و برخی مسایل حقوقی مرتبط به انتخابات، با آقای غنی شریک ساختند.

آنان گفتند که این پیشنهادات با تفاهم و اتفاق آرا از سوی بیشتر از ۲۰ حزب سیاسی مطرح شده است تا با حکومت شریک ساخته شود.

آقای غنی نیز با استقبال از این طرح احزاب سیاسی گفت که این یک گام تاریخی و ارزنده است که احزاب سیاسی افغانستان با تفاهم و اتفاق، روی مسایل مهم ملی کشور بحث می کنند.

وی بیان داشت که انتخابات شفاف، سرتاسری و عادلانه، خواست مردم افغانستان است و از اینکه احزاب سیاسی در فضای تفاهم روی آن بحث نموده و پیشنهادات شان را به حکومت ارائه می کنند، قدردانی می‌کنم.

محمد اشرف غنی، تفاهم احزاب و حکومت را در مسایل ملی یکی از اهداف اساسی دانسته و آن را در خصوص نظارت از روند برگزاری انتخابات ارزنده خواند و از احزاب سیاسی و مردم خواست تا سهم شان را در این راستا ادا نمایند.

آقای غنی خاطر نشان ساخت که همانگونه که تاخیر در انتخابات برای احزاب سیاسی پذیرفتنی نیست، برای حکومت و مردم نیز قابل قبول نمی باشد و باید انتخابات در زمان معینه آن برگزار شود.

وی با اشاره به مسایلی که ابعاد حقوقی در خصوص انتخابات دارند، گفت که بعد از مشورت های لازم با نهادهای مربوطه و روشن شدن مسایلی که نیاز به تفسیر بیشتر دارند، نتایج آن طی نشست های آینده، با شما شریک خواهد شد.

گفتنی است که به تازگی کمیسیون انتخابات اعلام کرده است که انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی به تاریخ ۲۸ میزان برگزار می‌شود. پیش از این تاریخ برگزاری انتخابات ۱۶ سرطان اعلام شده بود.

انتخابات مجلس نمایندگان نزدیک به چهار سال است که برگزار نشده است و تاخیر ۴ ساله در برگزاری انتخابات همواره از سوی شهروندان مورد انتقاد بوده است.

نویسنده وستر- کابل