انتخابات سراسری پاکستان آغاز شد


انتخابات سراسری پاکستان آغاز شد

انتخابات مجالس ملی و ایالتی پاکستان، امآنلاین چهارشنبه (۳ اسد) با حضور قشرهای مختلف مردم و به منظور تعیین سرنوشت دولت آتی این کشور، زیر نظر شدیدترین تدابیر امنیتی آغاز شد.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ بیش از ۳۷۰ هزار نیروی ارتش در کنار ده‌ها هزار نیروی پولیس، مسوولیت تامین امنیت انتخابات را به عهده گرفته اند.

بیش از ۱۰۵ میلیون پاکستانی واجد رای امآنلاین با هدف تعیین سرنوشت کشور خود، انتخاب دولت جدید این کشور برای پنج سال آینده و امید به پایان یافتن مشکلات کشور به حوزه‌های اخذ رای مراجعه کرده و رای خود را به صندوق می اندازند.

رای گیری امآنلاین ساعت ۸:۰۰ صبح به وقت محلی در نقاط مختلف پاکستان با حضور گسترده مردم این کشور و نظارت ناظران داخلی و خارجی آغاز شد و اخذ رای تا ساعت ۶:۰۰ عصر امآنلاین ادامه دارد.

هر حزب سیاسی که قرار است حاکمیت و قدرت را در پاکستان برای پنج سال آینده برعهده گیرد با چالش قابل توجهی از سوی رقبای سیاسی روبرو است.

کمیسیون انتخابات پاکستان نیز آنلاین گذشته در اطلاعیه ای اعلام کرد: در مجموع ۱۲ هزار و ۵۷۰ نامزد انتخاباتی برای کسب ۸۴۹ کرسی مجالس ملی و ایالتی این کشور رقابت می کنند و در این دور از انتخابات پاکستان تقریبا یکصد و پنج میلیون شهروند (مرد و زن) واجد شرایط برای رای دادن هستند.

این کمیسیون افزود:سرنوشت ۹ کرسی مجالس ملی به دلیل کشته شدن نامزدهای انتخاباتی درپی حملات تروریستی یا نقض قوانین انتخاباتی، در حوزه های انتخاباتی پس از انتخابات عمومی مشخص می شود.

حدود سه هزار و ۴۵۰ نفر برای راهیابی به مجلس ملی این کشور که دارای ۳۴۲ کرسی است ثبت‌نام کرده‌اند، ۲۷۲ عضو این مجلس به صورت مستقیم انتخاب می‌شوند و ۱۰ کرسی به اقلیت‌ها و ۶۰ کرسی نیز به زنان اختصاص داده شده است.

همچنین، هشت هزار و ۴۰۰ نامزد دیگر در چهار ایالت پاکستان نیز برای دستیابی به ۵۷۷ کرسی مجالس ایالتی با یکدیگر رقابت می‌کنند.

دهها حزب سیاسی و مذهبی پاکستان در این دوره از انتخابات سراسری شرکت کردند، با این حال ناظران سیاسی و رسانه های پاکستان رقابت اصلی را بین سه حزب برجسته این کشور شامل حزب جنبش عدالت(تحریک انصاف) به سرپرستی عمران خان، حزب مسلم لیگ شاخه نواز به ریاست شهباز شریف و حزب مردم به ریاست بلاول بوتو زرداری و آصف علی زرداری می دانند.

شاه محمود قریشی وزیر سابق امور خارجه پاکستان و از رهبران ارشد حزب عمران خان که از حوزه انتخاباتی شهر مولتان در انتخابات مجلس ملی شرکت می کند مدعی شد که حزب تحریک انصاف با کسب دو سوم کرسی مجلس ملی، دولت آتی پاکستان را تشکیل خواهد داد.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل