انتخابات پارلمانی در ۲۸ میزان برگزار می‌شود


انتخابات پارلمانی در 28 میزان برگزار می‌شود

مسوولان در کمیسیون انتخابات می‌گویند که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها به تاریخ ۲۸ میزان برگزار خواهد شد. پیش از این قرار بود که انتخابات به تاریخ ۱۶ سرطان سال جاری برگزار شود.

به گزارش نویسنده وستر؛ مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که این تاریخ پس از بررسی همه جانبه گروه تخنیکی این کمیسیون، تعیین شده است.

وسیمه بادغیسی، معاون امور اجرایی کمیسیون مستقل انتخابات به صدای امریکا گفته که تاریخ برگزاری انتخابات ۲۸ میزان تعیین شده و جزئیات آن آنلاین شنبه رسمأ اعلام خواهد شد.

خانم بادغیسی افزود”در واقع تاریخ انتخابات در ماه میزان درنظر گرفته شده و تقویم انتخابات به صورت کلی شامل تاریخ مشخص، فردا ساعت ۲ بعد از ظهر از طرف کمیسیون مستقل انتخابات به طور رسمی اعلام خواهد شد”.

کمیسیون مستقل انتخابات، سال گذشته خورشیدی اعلام کرد که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی را به تاریخ ۱۶ سرطان ۱۳۹۷ خورشیدی برگزار خواهند کرد؛ اما پس از آن، گلاجان بدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که به دلیل مشکلات تخنیکی در این تاریخ، انتخابات را برگزار نمی‌توانند.

آقای صیاد هفته گذشته اعلام کرد که ثبت نام رای دهندگان ۲۵ حمل آغاز خواهد شد و برای تهیه فهرست رای دهندگان ۱۲ هزار کارمند جدید نیز استخدام شده است.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که روند ثبت نام رای دهندگان نخست در مراکز ولایات و پس از آن در ولسوالی‌ها انجام می‌شود.

از سوی دیگر، جنرال مراد علی مراد، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله افغانستان گفت که از هفت هزار و ۳۵۵ مرکز رأی دهی، وضعیت امنیتی چهارهزار و ۱۶۵ مرکز قناعت بخش است.

بربنیاد معلومات رسمی، یک هزار و ۱۲۲ مرکز با تهدیدات بلند امنیتی مواجه اند و ۹۴۸ مرکز نیز از کنترول نیروهای افغان خارج است.

نویسنده وستر- کابل