انتخابات پاکستان؛ عمران خان مدعی پیآنلاینی شد


انتخابات پاکستان؛ عمران خان مدعی پیآنلاینی شد

عمران خان، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان، مدعی پیآنلاینی در انتخابات پارلمان فدرال شده و از برنامه‌های دولت به رهبری خود سخن گفته است.

به گزارش نویسنده وستر؛‌هنوز شمارش آراء در انتخابات پارلمانی پاکستان خاتمه نیافته اما نتایج اولیه از پیشتازی حزب تحریک انصاف حکایت دارد و به خصوص، آنلاین پنجشنبه گزارش شد که نامزدهای این حزب توانسته‌اند در ناحیه‌ای که به طور سنتی در اختیار حزب مسلم لیگ – شاخه نواز، رقیب اصلی حزکت انصاف بوده، در پنج حوزه ا نتخاباتی به پیآنلاینی برسند.

براساس نتایج اولیه، محتمل به نظر می‌رسد که حزب تحت رهبری عمران خان بتواند در پارلمان فدرال به ۱۳۷ کرسی مورد نیاز برای تشکیل دولت آینده بدون نیاز به ائتلاف با سایر احزاب یا نمایندگان منفرد دست یابد.

پیشتر، سایر احزاب از جمله دو حزب بزرگ مسلم لیگ و مردم پاکستان با تسلیم شکایت‌هایی به کمیسیون نظارت بر انتخابات گفته بودند که در جریان رای‌گیری و شمارش آراء تقلب و تخلفاتی روی داده و خواستار رسیدگی به آنها شدند. کمیسیون انتخابات این اعتراضات را به دلیل “فقدان شواهد قابل استناد” رد کرده و سلامت انتخابات را مورد تایید قرار داده است.

روند شمارش آرا به دلیل مشکلات فنی در سامانه شمارش و اعلام نتایج رای‌گیری با تاخیرهایی مواجه بوده است اما به گفته مقامات مسئول، این مشکلات رفع شده یا شمارش دستی مورد استفاده قرار گرفته است.

عمران خان در سخنانی که در جمع هواداران خود ایراد کرد گفت که “این یک انتخابات تاریخی بوده است” و با انتقاد از شرایط کنونی پاکستان اظهار داشت که “در کشوری که نیمی از جمعیت زیر خط فقر یا اندکی بالاتر از خط فقر زندگی می‌کنند نمی‌توانیم بگوییم رویایی که هنگام تاسیس کشور پاکستان داشتیم تحقق یافته است.” او گفت “مبنای سیاست ما، بهبود شرایط طبقات فقیر است.”

عمران خان گفت که در پی برگزاری انتخابات، مایل است پاکستانی متحد را مشاهده کند و افزود حملات سیاسی از جمله به شخص خود را فراموش می‌کند. او افزود: “دولت من در پی انتقام‌جویی از هیچکس نیست.”

در زمینه سیاست خارجی، او خواستار گسترش “روابط با امریکا بر اساس گسترش منافع متقابل” شده و از تلاش برای کاهش تنش با هند، دشمن سنتی پاکستان سخن گفته است. خان خطاب به هواداران خود گفت: “ما موفق شده‌ایم و ماموریتی بر عهده ماست.”

عمران‌خان ایران را همسایه مهم پاکستکان توصیف کرد و گفت که برای روابط بهتر با این همسایه‌اش تلاش می‌‎کند.

بی بی سی نوشت که عمران‌خان گفت مردم افغانستان با مشکلات زیادی روبه رو هستند. او گفت برای آوردن صلح در افغانستان تلاش می‌کند. عمران‌خان علاوه کرد که می‌خواهد همانند کشورهای اروپایی بین افغانستان و پاکستان مرز‌های باز برقرار باشد.

رهبر تحریک انصاف پاکستان علاوه کرد که رابطه اسلام‌آباد با واشنگتن در مورد افغانستان نیازمند تعادل است. او گفت در حال حاضر تنها آمریکا از این رابطه سود می‌برد و باید این نفع دو طرفه باشد.

انتخابات سراسری کنونی پاکستان در حالی برگزار شده که در تاریخ هفتاد ساله این کشور برای دومین بار یک دولت غیر نظامی توانسته بود دوره خود را به طور کامل و بدون مداخله نظامیان به پایان برساند.

در رای‌گیری آنلاین چهارشنبه، در کنار انتخابات نمایندگان مجلس ملی، انتخابات اعضای پارلمان‌های محلی ایالت‌های پنجاب، سند، خیبرپختونخواه و بلوچستان نیز انجام شد و شمارش آرای مجالس ایالتی نیز ادامه دارد.

این انتخابات چه در جریان مبارزات نامزدها و چه رای گیری با خشونت همراه بوده است. در جریان رای‌گیری آنلاین گذشته، بیش از ۳۵۰ هزار تن از نفرات ارتش در کنار حدود ۴۰۰ هزار مامور پولیس امنیت این انتخابات را برعهده داشتند. با وجود این، انفجاری انتحاری در کویته، مرکز ایالت بلوچستان دست‌کم ۳۱ کشته و ۲۸ زخمی برجای گذاشت.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل