انتقال اولین زندانی گوانتانامو به عربستان سعودی


انتقال اولین زندانی گوانتانامو به عربستان سعودی

ایالات متحده با اعلام نخستین نقل و انتقال یکی از زندانیان گوانتانامو در دوران ریاست وستری ترامپ بر گمانه‌زنی‌ها درباره تلاش ترامپ در افزایش جمعیت این زندان خاتمه داد.
به نقل از نویسنده رویترز، ارتش آمریکا اعلام کرد: انتقال احمد محمد هزاع الدربی به عربستان تعداد زندانی‌ها در گوانتانامو را از ۴۱ نفر به ۴۰ نفر کاهش داده است. این نخستین زندانی است که از ۱۹ جنوری ۲۰۱۷ و یک آنلاین پس از مراسم سوگند دونالد ترامپ به عنوان رئیس وستری آمریکا این زندان را ترک کرده است.
نویسنده رویترز در ماه مارچ سال جاری میلادی گزارش داده بود که انتقال این زندانی در حال انجام است.
یکی از سخنگوهای پنتاگون به این نکته اشاره کرد که انتقال این زندانی براساس گزینه‌های توافق انجام شده مربوط به سال ۲۰۱۴ در حال انجام است و براساس این توافق این زندانی مابقی ۱۳ سال حبس خود را در کشور مقصد سپری می‌کند.
وی ادامه داد: آمریکا با دولت عربستان درباره تضمین انتقال این زندانی و براساس معیارهای مشخص مربوط به رفتارهای انسانی و امنیتی همکاری لازم را دارد.
نویسنده دولتی عربستان نیز اعلام کرده که این زندانی اواخر آنلاین چهارشنبه وارد این کشور شده است.
زندان گوانتانامو در دوران ریاست وستری جورج بوش پسر برای نگهداری مظنونان تروریستی پس از عملیات ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ در کوبا ایجاد شده است. مقام‌های آمریکایی افزایش جمعیت زندانیان در این زندان را رد نکرده و اذعان داشته‌اند که فعالیت‌های تروریست‌های داعش ممکن است باعث شود تا گزینه‌های دیگری در آینده برای فعالیت این زندان در کوبا در نظر گرفته شود.