انتقال داعش به افغانستان؛ روسیه نگران چیست؟


انتقال داعش به افغانستان؛ روسیه نگران چیست؟

روسیه گفته است اجازه نخواهد داد در چارچوب توافق با ترکیه برای خودداری از عملیات نظامی در ادلب، تروریست های حاضر در سوریه به افغانستان یا کشور دیگری فرستاده شوند.
 
طبق توافق، ترکیه موافقت کرده نیروهای مسلح مخالف را از تروریست ها جدا کند. سازمان ملل، این دسته از تروریست ها را از جمله گروه‌های تروریستی دانسته است.
 
هنوز مشخص نیست این تروریست ها با چه عاقبتی رو‌به‌رو خواهند شد.
 
آقای لاوروف گفته است ترکیه “کار راحتی” در ادلب ندارد.
 
سرگی لاوروف گفت این صحبت مطرح است که این افراد را به نقاط دیگری اعزام کنند. او گفت کشورش اجازه نخواهد داد این افراد به افغانستان یا جای دیگری اعزام شوند.
 
آقای لاوروف گفت “این غیر قابل قبول است.”
 
وزیر امور خارجه روسیه گفته است پیکارجویان تندرو یا باید “ریشه‌کن شوند، یا روند قضایی را طی کنند.”
 
ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، رؤسای‌ وستری روسیه و ترکیه، بر سر ایجاد منطقه غیرنظامی در ادلب سوریه به توافق رسیده‌اند.
 
این در حالی است که اگر اجازه داده می شد که حمله ادلب صورت بگیرد، دولت سوریه می توانست حاکمیت کامل و بلامنازع خود بر سراسر قلمروهای تحت سلطه تروریست ها را تثبیت کند و به این ترتیب، پرونده تروریزم از سوریه، برچیده می شد.
 
اما این اتفاق نیافتاد؛ درست به همان دلیلی که در بالا اشاره شد. قدرت های غربی و عربی به اضافه ترکیه، مایل نبودند بساط تروریزم از سوریه برچیده شود و دولت دمشق به طور کامل، حاکمیت سرزمینی اش را استحکام بخشد.
 
سازمان ملل هم به ابزار فشاری در خدمت قدرت های حامی تروریزم تبدیل شد تا به بهانه بآنلاین فاجعه انسانی و کشتار غیر نظامیان، محور قدرت های همسو با دولت دمشق را تحت فشار قرار دهد که طرح حمله به ادلب را لغو کند.
 
اکنون قرار است در ادلب یک منطقه غیر نظامی یا حایل به وجود بیاید، تروریست ها از غیر تروریست ها و غیر نظامیان، جدا شوند و از آنطرف، روسیه، ایران، سوریه و حزب الله لبنان هم دست از تهاجم تمام کننده گسترده به ادلب بردارند.
 
اجرای این طرح اما همانگونه که لاوروف گفته است، آسان نیست. ترکیه به عنوان یکی از اضلاع سه گانه محور مسکو- تهران- آنکارا، مسؤول اجرای تعهداتی است که در پوشش این توافق، به دست آمده است.
 
ترکیه از تروریست های مستقر در ادلب، حمایت مالی و تسلیحاتی می کند و همزمان، با قدرت های غربی و عربی، مرتبط است که آنها هم از تروریزم ضد سوری مستقر در ادلب، فعالانه پشتیبانی می کنند.
 
به این ترتیب، ترکیه باید در چارچوب این توافق، به روسیه و ایران، اطمینان دهد که ادلب مکان امنی برای تروریزم ضد سوری نیست و تروریست های خطرناکی که فقط مستحق نابودی یا محاکمه و مجازات سخت و شدید هستند، از آنجا خارج می شوند.
 
در این میان، یکی از نگرانی های جدی این است که تروریست ها از ادلب خارج و به افغانستان اعزام شوند.
 
با غلبه محور قدرت های ضد تروریزم بر گروه های جهادی مورد حمایت غرب و اعراب و ترکیه و اسراییل در سوریه و عراق، افغانستان آرام آرام به کانون اجتماع و استقرار تروریست های فراری از آن کشورها تبدیل شد.
 
رویکرد غیر مشخص دولت مرکزی کابل و سکوت پرسش برانگیز ناتو و امریکا در قبال این تحول، بر نگرانی های روسیه، ایران، چین، هند و برخی دیگر از قدرت های منطقه در زمینه تبدیل شدن افغانستان به کانون امن تروریزم بین المللی مورد حمایت غرب و اعراب به کمک پاکستان، افزوده است.
 
مسکو هرگز این نگرانی را پنهان نکرده و به طور مرتب، به طور تلویحی یا مستقیم، دولت کابل و قدرت های غربی را به حمایت ضمنی از تروریزم و نادیده گرفتن خطر انتقال تروریست ها از سوریه و عراق به افغانستان، متهم کرده است.
 
اخیرا تهران میزبان یک نشست مهم امنیتی بود که در آن، مشاوران امنیت ملی کشورهای روسیه، چین، هند، افغانستان و ایران شرکت کرده بودند. ابتکار این طرح را تهران بر عهده داشت و قرار شد یک کارگروه ويژه به منظور بررسی راه های مبارزه با تروریزم و شبکه های تأمین مالی و تسلیحاتی آنها در افغانستان، تشکیل شود.
 
این نشست نشان داد که نگرانی قدرت هایی که منافع استراتژيک خود را بر محور شرق در برابر قطب غربی قدرت بین المللی، تعریف می کنند، جدی است و آنها از آنچه در افغانستان در حال وقوع است، عمیقا هراس دارند.
 
بنابراین، هشدار مورد اشاره سرگی لاوروف در خصوص انتقال تروریست های خطرناک از ادلب به افغانستان نیز در همین چارچوب، قابل ارزیابی است. روسیه و قدرت های همسو و هم پیمان آن، در از انتقال مدیریت شده تروریزم و ناامنی به سمت مرزهای خود در افغانستان، عمیقا نگران اند و برای مبارزه با این پروژه، در جستجوی راهکارهای کارآمد و مؤثر هستند.
 
محمدرضا امینی – وستر