اوضاع امنیتی لوی قندهار شکننده است


اوضاع امنیتی لوی قندهار شکننده است

شماری از فعالان مدنی اوضاع امنیتی لوی قندهار را شکننده می‌خوانند و هشدار می‌دهند که تعداد زیادی از ولسوالی‌ها و مناطق در لوی قندهار در خطر سقوط قرار دارند.

به گزارش نویسنده وستر؛ شماری از فعالان مدنی امآنلاین سه‌شنبه (۸ جوزا) در نشستی نیوزی در کابل از افزایش ناامنی‌ها در کشور به ویژه در ولایت‌های جنوبی ابراز نگرانی کردند.

آنان هشدار دادند که هراس افگنان در بخش‌های زیادی از لوی قندهار نفوذ کرده اند و این مناطق را تحت کنترل خود در آورده اند.

 بربنیاد گفته های این فعالان مدنی؛ تعدادی از ولسوالی‌ها در لوی قندهار به دست هراس افگنان در حالت سقوط قرار دارند و تعداد زیادی از ولسوالی‌های آن نیز توسط مخالفان مسلح بر پرتگاه سقوط قرار دارند.

محمد رفیع پوپل، یک فعال مدنی در این نشست گفت: “لوی قندهار با بحران امنیتی جدی دست و پنجه نرم می‌کند. اگر حکومت در تامین امنیت آن بیش از این تعلل کند، ولسوالی‌های لوی قندهار یکی پس از دیگری سقوط خواهد کرد.”

عزت الله پاجان یکی دیگر از فعالان مدنی نیز بیان داشت: “تعداد نیروهای نظامی در لوی قندهار بسیار کمتر از حد نیاز برای مبارزه با هراس افگنان و تامین امنیت این منطقه می‌باشد.”

وی افزود: “نیروهای پولیس ملی و سرحدی در ولایت قندهار از ۵ ماه بدینسو معاش دریافت نکرده اند. در ولایت‌های دیگر لوی قندهار نیز معاشات سربازان با تاخیر و به کندی اجرا می‌شود. و به خانواده‌های شهدا هم به گونه درست رسیدگی صورت نمی‌گیرد.”

این فعال مدنی گفت: “جنگ‌ها در لوی قندهار مردم را از حقوق سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شان محروم کرده است.”

 این فعالان مدنی از حکومت خواستند که برای بازپس گیری ولسوالی‌هایی که به دست مخالفان مسلح سقوط کرده عملیات گسترده نظامی راه اندازی کرده و برنامه امنیتی جامع و عملی ای را برای پایان مشکلات امنیتی در این بخش کشور روی دست گیرد.

حمید پارسا- نویسنده وستر