اولین سیستم آموزشی آنلاین در افغانستان به فعالیت آغاز می‌کند


اولین سیستم آموزشی آنلاین در افغانستان به فعالیت آغاز می‌کند

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی کشور می‌گوید که به زودی سیستم آموزشی آنلاین با شعار”علم توانایی است”، زیر نام افغان ایکس، به فعالیت آغاز می‌نماید.

به گزارش نویسنده وستر؛ فیصل امین سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، امآنلاین دوشنبه (۲۲ دلو) در یک نشست نیوزی در کابل گفت:” اولین سیستم آموزش آنلاین افغانستان(AfghanX)  در شبکه انترنت با کورس‌های آنلاین Massive Open Online Courses (MOOCs))  تحت برنامه آموزش الکترونیکی وزارت تحصیلات عالی آماده گردیده و عملاْ مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.”

آقای امین بیان داشت که با استفاده از این سیستم، متقاضیان می‌توانند از طریق انترنت بدون محدودیت زمانی و مکانی در همه جا و همه وقت با داشتن امکانات ابتدایی مثل موبایل و لپتاپ به کورس‌های تحصیلی (MOOC) دانشگاه‌های معتبر کشور و جهان دسترسی داشته و در ارتقای دانش مسلکی خویش از آن بهره مند گردند.

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی در زمینه اعزام دانشجویان به خارج از کشور گفت که در سال ۱۳۹۷ ه.ش چهارصد وهشتاد و پنج تن در مقطع لیسانس، ۸۷۴ تن در مقطع ماستری و۱۹۲ تن در مقطع دکترا، به دانشگاه‌های ۴۱ کشور خارجی اعزام شده اند.

او اظهار داشت که در همین حال، ۳۸۷۵ تن در مقطع لیسانس، ۲۰۵۶ تن در مقطع ماستری و۳۵۸  تن دیگر در مقطع دکترا در کشورهای خارجی مشغول تحصیل می‌باشند.

آقای امین گفت که افزون بر این، ۴۳ برنامه ماستری و ۳ برنامه دکترا در دانشگاه‌های دولتی و ۳۲ برنامه ماستری در دانشگاه‌های خصوصی، ایجاد گردیده است. وزارت تحصیلات عالی برای ایجاد ۱۱ برنامه ماستری دیگر به کمک بانک جهانی تا سال ۱۴۰۲ در دانشگاه‌های دولتی تلاش می‌کند.

وی افزود که وزارت تحصیلات عالی تا اکنون برای ۱۶ نهاد تحصیلی خصوصی مشمول دانشگاه‌های سلام، کاروان، رنا، باختر، کاتب، آریا، بست، حکیم سنایی، غرجستان، ابن سینا، الفلاح، جامی، خاتم النبیین، دنیا، تابش و خراسان ۱۸۸۲۱ قطعه دیپلوم توزیع کرده است و توزیع دیپلوم برای سایر نهاد‌های خصوصی زیر کار قرار دارد.

براساس آمار وزارت تحصیلات عالی در حال حاضر بیشتر از ۳۵۰ هزار دانشجو با حضور ۲۷ درصدی بانوان، در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی کشور مشغول ادامه تحصیل می باشند. این آمار در مقایسه با سال ۱۳۸۱ که شمار مجموعی دانشجویان در دانشگاه‌ها به ۲۲۶۸۳ نفر می‌رسید، افزایش چشمگیر را نشان می دهد.

گفتنی است که وزارت تحصیلات عالی با درنظر داشت پلان استراتیژیک ملی، فعالیت های متعدد را به هدف انکشاف و تقویت نظام تحصیلات عالی افغانستان با کیفیت عالی مطابق معیارهای بین المللی که به نیاز های توسعوی و رشد جامعه پاسخ دهد، انجام می دهد.

محمد رقیب فیاض- نویسنده وستر