اولین محکمه خاص وزیر پیشین مخابرات بدون نتیجه پایان یافت


اولین محکمه خاص وزیر پیشین مخابرات بدون نتیجه پایان یافت

اولین محکمه خاص رسیدگی به اتهامات علیه عبدالرزاق وحیدی وزیر پیشین مخابرات در مقر دادگاه عالی برگزار شد و بدون نتیجه پایان یافت.

به گزارش نویسنده وستر؛ محکمه آقای وحیدی، امآنلاین دوشنبه (۱۱ سرطان) به ریاست محمدزمان سنگری عضو دادگاه عالی برگزار شد و دادستان پرونده، آقای وحیدی را متهم به سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی کرد.

حکمت الله ذاکر عضو هیات تحقیق پرونده آقای وحیدی، وصف جرمی آقای وحیدی را سوی استفاده از صلاحیت وظیفوی کرد و دلیل آن را سوی استفاده از صلاحیت وظیفوی در استخدام و سیستم پرداخت ۱۰ فیصد ریل تایم (Real Time) عنوان کرد.

سیستم ریل تایم سیستم الکترونیکی است که شرکت‌های مخابراتی از جمع آوری ۱۰ درصدی محصولات مخابراتی به حکومت گزارش می‌دهد.

دادستان پرونده، آقای وحیدی را به جمع آوری ۱۰ فیصد به منفعت شخصی؛ استخدام افراد به صورت غیرقانونی؛ عدم رعایت حکم رییس وستر در مورد استخدام کارمندان بالمقطع، عدم رعایت مقرره استخدام و زمینه سازی برای حیف و میل دارایی‌های دولت متهم کرد.

اما محمدعلی فرهنگ وکیل مدافع آقای وحیدی با ارائه مدارک و شواهد قانونی، اتهامات وارده بر وزیر پیشین مخابرات را بی اساس و ناشی از اغراض سیاسی عنوان کرد.

آقای فرهنگ گفت که وزیر پیشین مخابرات که در ماه جدی سال ۹۵ به اتهام عدم ایجاد سیستم ریل‌تایم در وزارت مخابرات به منظور جمع آوری شفاف ده درصد محصول خدمات مخابراتی از وظیفه اش تعلیق شد، هرگز در ایجاد این سیستم نقش نداشته است.

وی گفت که سیستم موقت ریل تایم در وزارت مخابرات که قبل از انفاذ قانون محصول خدمات مخابراتی در وزارت مخابرات ایجاد شده بود، از سوی اداره اترا ایجاد شد، زیر کنترول و نظارت این اداره قرار داشت و وزیر مخابرات هیچ گونه تصرفی در کنترول این سیستم نداشته است.

آقای فرهنگ در پاسخ به سایر اتهامات وارده بر موکلش از جمله استخدام غیر قانونی کارمندان بالمقطع در این وزارت نیز بیان داشت که جذب کارمند در اداره اترا به دلیل واحد غیر بودجه ای بودن این اداره نه از صلاحیت‌های کمیسیون اصلاحات اداری بلکه از صلاحیت‌های وزارت مخابرات بوده و وزیر حتی در صورت استخدام افراد، هیچ اقدام غیر قانونی را در این بخش مرتکب نشده است.

وکیل مدافع آقای وحیدی اتهامات وارده بر وزیر پیشین مخابرات را بی اساس و ناشی از اقدامات غرض آلود سیاسی دانسته، خواستار برائت وی از سوی محکمه خاص شد.

با این حال محمد زمان سنگری رییس محکمه رسیدگی به اتهامات وزیر پیشین مخابرات به دلیل ختم زمان رسمی دادگاه را پایان یافته اعلام کرد و گفت که قضیه یاد شده را در جلسات بعدی دادگاه بررسی خواهد کرد.

از سوی هم عبدالرزاق وحیدی وزیر پیشین مخابرات نیز که در این اجلاس حضور یافته بود اتهام اصلی وارده بر خودش که موجب تعلیق وظیفه اش نیز شده بود را عدم ایجاد سیستم ریل تایم دانسته مدعی شد که دادستانی کل که هم اکنون مدعی اتهامات علیه وی می‌باشد، بحث سیستم ریل تایم را به دلیل دخیل بودن برخی وزرا و مقام‌های بلند رتبه حکومتی از این پرونده حذف کرده است.

آقای وحیدی با تاکید بر ضمیمه شدن دوباره سیستم ریل تایم به عنوان اتهام اصلی در پرونده قضایی اش خاطر نشان ساخت که در صورت عدم پیگیری مساله سیستم ریل تایم، مسیر محکمه به یک سمت غیر عادلانه و انحرافی به پیش خواهد رفت و از این جهت حکم نهایی محکمه قابل قبول نخواهد بود.

وزیر پیشین مخابرات در بخشی از سخنانش با رسانه‌ها، مانع تراشی و سنگ اندازی فراروی ایجاد سیستم ریل تایم به عنوان تضمین کننده شفافیت در جمع آوری محصولات خدمات مخابراتی را اصلی‌ترین دلیل ورود اتهامات علیه خودش از سوی حلقه ای خاصی در ارگ ریاست وستری، وزارت مالیه و وزارت مخابرات عنوان کرد.

وی خاطر نشان ساخت که حلقه ای خاصی در ارگ ریاست وستری و افرادی نزدیک به رییس وستر در ادارات یاد شده که در حیف و میل محصولات خدمات مخابراتی شریک بوده اند، علیه وی دسیسه و پرونده‌سازی کرده اند.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر