ایتوا: احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست وستری وجود دارد


ایتوا: احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست وستری وجود دارد

موسسه  دیده‌بان انتخابات و شفافیت افغانستان( ایتوا) می‌گوید که ضعف تخنیکی و مدیریتی در کمیسیون‌های انتخاباتی زمینه سازی تخطی‌های انتخاباتی و به تعویق افتادن اعلام نتایج ابتدایی شده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ حبیب الله شینواری، رییس برنامه‌های این موسسه امآنلاین سه‌شنبه (۱۵عقرب) طی یک نشست نیوزی کابل تاخیر در اعلام نتایج انتخابات را زمینه ساز تاخیر انتخابات‌های بعدی خواند.

آقای شینواری گفت که کمیسیون انتخابات به دلیل ضعف‌های مدیریتی و تخنیکی اعلام نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی را به تاخیر انداخته که این مسئله پروسه‌های بعدی انتخابات را تحت شعاع قرار خواهد داد.

براساس زمان بندی کمیسیون انتخابات قرار بود که نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی در ۱۹ ماه جاری خورشیدی اعلام شود اما کمیسیون زمان اعلام این نتایج را به تاخیر انداخته اعلام کرد که نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی در دوم قوس اعلام خواهد شد.

رییس برنامه‌های نهاد ایتوا اما تاخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی را زمینه ساز آن دانست که ممکن است انتخابات‌های بعدی از جمله، شوراهای ولسوالی، شوراهای ولایتی، انتخابات در ولایت غزنی و حتی انتخابات ریاست وستری با تاخیر روبرو کند.

آقای شینواری ضعف مدیریت و ضعف‌های تخنیکی در کمیسیون‌های انتخاباتی را عواملی خواند که زمینه ساز تاخیر در پروسه‌های انتخاباتی شده و تخطی‌ها و تقلب‌های گسترده در انتخابات گذشته را به میان آورده است.

او گفت که در انتخابات گذشته در آنلاینهای ۲۸ و ۲۹ میزان و ۵ عقرب در ۳۳ ولایت افغانستان پروسه رای دهی به گونه‌های مختلف به پیش  رفته است و کمیسیون با ظرفیت تخنیکی و مدیریتی موجود توان تفکیک آرای درست از نادرست را ندارد.

به گفته او پروسه رای دهی به شکل بایومتریک، بدون بایومتریک، با فهرست رای دهندگان و بدون فهرست رای دهندگان صورت گرفته، ضعف‌های که در گذشته در کمیسیون انتخابات بآنلاین کرده نشان می‌دهد که این نهاد توان تفکیک این آرا را ندارد.

او همچنان تخطی‌های گسترده و تقلب‌ها در انتخابات پارلمانی را نشانگر آن دانست که کمیسیون انتخابات توان مدیریت انتخابات‌های بعدی را ندارد.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که قرار است که انتخابات ریاست وستری به تاریخ ۳۱ حمل سال آینده برگزار شود.

رهبری حکومت وحدت ملی بارها تاکید کرده اند که انتخابات ریاست وستری بدون تاخیر در زمان تعیین شده آن برگزار خواهد شد.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر