با حضور امریکا در افغانستان، صلح تامین نخواهد شد


با حضور امریکا در افغانستان، صلح تامین نخواهد شد

شماری از آگاهان امور نظامی بر این باورند که با حضور نیروهای نظامی امریکا در افغانستان،‌ آوردن صلح در کشور کار دشواری خواهد بود.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ جنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد ارتش امریکا به تازگی تاکید کرده است که کشورش در جنوب آسیا منافع دایمی دارد و برای نفوذ در این منطقه حضور همیشگی خواهد داشت.

جنرال دانفورد گفته است:” ما در جنوب آسیا منافع دایمی داریم، منافع دیپلماتیک و امنیتی. ما برای نفوذ ما در منطقه حضور خواهیم داشت.”

جنرال جیمز متیس وزیر دفاع امریکا نیز گفته است:”آیا تا پنج سال دیگر ما در افغانستان نیروهای نظامی خواهیم داشت؟ من نمی‌توانم به آن پاسخ بدهم. ما باید منتظر بمانیم و اوضاع را مشاهده کنیم، بخاطری که این امر به شرایط وابسته است.”

این گفته‌های مقام‌های ارشد نظامی امریکا نشان می‌دهد که حضور نیروهای نظامی امریکا در افغانستان درازمدت خواهد بود.

با این وجود شماری از آگاهان امور نظامی بر این باورند که با حضور نیروهای نظامی امریکا در افغانستان،‌ آوردن صلح در کشور کار دشواری خواهد بود.

جنرال عتیق الله امرخیل آگاه امور نظامی در این ارتباط به نویسنده وستر گفت:” امریکا مبارزه صادقانه با طالب و داعش در افغانستان ندارد و هم نمی‌خواهد که صلح دایمی و سراسری در افغانستان تامین شود.”

آقای امرخیل بیان داشت:” اگر امریکا می‌خواست طالب را از بین ببرود درهمان سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ با ۱۶۰ هزار نیروی خود می‌توانست چند تا طالب را به طور کلی نابود سازد ولی این کار را نکرد”.

وی افزود:” امریکا به خاطر اینکه قدرت‌های منطقه ای مثل روسیه، چین و ایران که موازی با امریکا حرکت می‌کنند را سرکوب کند در افغانستان حضور دارد”.

این آگاه امور نظامی اظهار داشت، افغانستان از لحاظ نظامی بهترین مکان برای امریکاست و این کشور می‌تواند کنترول کامل بالای رقیبای منطقه ای خود داشته باشند و آنها را نگذارد که دست و پای خود را تکان دهند.

آقای امرخیل افزود:”حضور امریکا در افغانستان به منافع خودشان است ولی به منافع مردم افغانستان نیست؛ آنها به هیچ وجه نمی‌خواهد که یک حکومت قوی مرکزی در افغانستان شکل بگیرد بلکه تلاش آنها این است که بی اتفاقی و عدم اتحاد در بین مردم افغانستان ادامه داشته باشد و این وضعیت هم به نفع امریکایی‌هاست”.

وی افزود:”امریکا ۹ پایگاه نظامی در افغانستان ایجاد کرده است ولی هیچ فرد از افغان‌ها نمی‌داند که در این پایگاه‌های نظامی چه می‌گذرد و آنها چه اهدافی را در این پایگاه‌ها دنبال می‌کنند”.

آقای امرخیل بیان داشت، این را همه دنیا و مردم افغانستان می‌دانند که امریکا می‌خواهد جهان یک قطبی شود و همه جهان زیر دست این کشور باشد.

در همین حال جاوید کوهستانی آگاه امور نظامی نیز به نویسنده وستر گفت:” در چهارچوب توافقنامه امنیتی تا سال ۲۰۲۴ فعالیت و حضور امریکا در افغانستان قانونمند است اینکه حکومت ما از حضور امریکا به نفع خود استفاده کرده نتوانسته است بحث جداگانه می‌باشد”.

آقای کوهستانی بیان داشت،‌ در مجموع حضور و فعالیت امریکا در افغانستان به منظور تامین صلح و ثبات نیست بلکه آنها با استفاده از خاک افغانستان منافع خودشان را دنبال می‌کنند.

آقای کوهستانی تصریح کرد:” امریکا با استفاده از خاک افغانستان می‌خواهد وضعیت پاکستان، ایران و خاورمیانه را مدیریت اطلاعاتی کرده و درصورت نیاز اقدامات عملاتی هم بالای رقیبای منطقه ای خود خواهد داشت”.

وی افزود:” اگرحضور امریکا منافع افغانستان را تامین نکند و بعد از سال ۲۰۲۴ حضورغیر قانونی داشته باشد در این صورت هم موجب نگرانی کشورهای منطقه بوده و هم بهانه ای برای افزایش فعالیت‌های گروه‌های تروریستی خواهد بود”.

محمد رقیب فیاض – نویسنده وستر