با طالبان تماس داریم اما ارتباط نه


با طالبان تماس داریم اما ارتباط نه

حمدرضا بهرامی در گفت و گو با شبکه نیوزی طلوع نیوز با طرح این سئوال که چرا ایران باید نگران بند سازی در افغانستان باشد، افزود: وقتی دو کشور قراردادی دارند که براساس آن تعاملات میان خود را اجرا می کنند دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.
وی در پاسخ به ارتباط جنگ فراه با موضوع آب گفت: ایران و افغانستان هیچ موضوعی که نتوانند در موردش مذاکره کنند ندارند و بر اساس توافق های انجام شده همه موضوعات موجود در مناسبات دو کشور در حوزه های سیاسی،امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی قابل مذاکره بوده و این اراده در دو طرف وجود دارد تا درباره مشکلات یا اختلاف نظرها با هم گفت وگو کنند. بهرامی به موضوع آب اشاره کرد و گفت: بخش زیادی از سیمنت موردنیاز ساخت بند سلما از طریق ایران تامین شده و پیمانکاری که در ساخت سد با پیمانکار هندی همکاری کرد ایرانی بود.

سفیر ایران تاکید کرد: اگر ایران واقعا مخالف ساخت بند سلما بود دیگر اجازه نمی داد سیمنت ارسال شود و مانع مشارکت پیمانکارنش می شد و این استدلال در مورد طرح تاپی هم صدق می کند. وی از ایجاد فضایی که آن را به عنوان ‘ایران هراسی’ یاد کرد سخن گفت و افزود: این فضا تلاش می کند از هرگونه گشایشی که در مناسبات دو کشور ایران و افغانستان ایجاد می شود ، ممانعت کند.

بهرامی در ادامه خاطر نشان کرد که در مورد سایر موضوعات آبی که میان دو کشور وجود دارد ؛ گفت وگو می کنیم و وقتی می توانیم از طریق مذاکره مشکلاتمان را حل کنیم دلیلی وجود ندارد که دست به اقدامات غیرسودمند بزنیم. سه شنبه گذشته گروه هایی از طالبان به شهر فراه حمله کردند و با عبور از کمربندهای امنیتی اطراف شهر، بخش هایی از فراه را تصرف کردند و با رسیدن نیروهای کمکی ارتش از هرات و قندهار به این شهر ، پس از دو آنلاین درگیری فراه پاکسازی شد اما در این ارتباط شماری از مقامات محلی ولایت فراه مدعی شدند که ایران در این حمله نقش حمایتی و تامین تجهیزات دارد.

سفیر ایران در کابل گفت که ولایت فراه یکی از ولایات هم مرز با ایران است و حدود ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد و به طور طبیعی هرگونه ناامنی در فراه تاثیر مستقیم در شرایط ایران دارد. بهرامی افزود که ایجاد بی ثباتی در فراه نه تنها به ضرر منافع متقابل ایران و افغانستان بلکه به زیان منافع مستقل ایران است.

او گفت: ما یک روند اعتمادسازی را با دولت وحدت ملی افغانستان آغاز کرده ایم و به خوبی پیش می رویم؛ برای تدوین سند جامع همکاری پنج کمیته تشکیل شده و بیش از ۵۰ درصد کار در این کمیته پیش رفته است و منطقی است روند اعتمادسازی بین دو دولت فرآیند خوب و قابل اطمینانی را در مقابل ما قرار داده است.

نماینده دستگاه دیپلماسی ایران در کابل ادامه داد: به طور طبیعی هرگونه بی ثباتی در ولایت فراه منجر به این خواهد شد که نیروهای خارجی مستقر در افغانستان در فراه مستقر شوند و این چیزی نیست که به نفع ایران باشد و طبیعی است که تولید یک دغدغه و نگرانی جدید در چارچوب سیاست های ما نیست.

وی افزود: هر بی ثباتی در فراه مفهومش این است که روند مهاجرت از این ولایت به ولایات هم مرز ایران با افغانستان و به طور مشخص ولایت خراسان جنوبی افزایش پیدا می کند و این به زیان ایران است.

بهرامی گفت: تقریبا یک سوم حجم مبادلات ایران و افغانستان از طریق ولایت فراه انجام می شود و هرگونه بی ثباتی مفهومش این است که این تجارت از بین خواهد رفت و این هم به زیان مردم دو طرف مرز خواهد بود.

سفیر ایران در کابل تاکید کرد همه این سناریوهای ایران هراسی که لزوما کلید شروع آنها در منطقه نمی خورد و هدایتش در خارج از منطقه است مدام به فضای مسالمت آمیز و دوستی میان دو کشور با هدف تخریب روابط میان دو ملت و دو دولت تزریق می شود.

بهرامی در پاسخ به این ادعا که ایران با طالبان در تماس است و طالبان به فراه حمله کرده است، گفت: طالبان به بسیاری از نقاط این کشور حمله کرده است آیا مفهومش این است که در همه این نقاط با ما هماهنگ بوده و از ما دستور گرفته است.

سفیر ایران افزود: ما به صراحت گفته ایم که با طالبان تماس داریم و حتی این تماس را تبدیل به ارتباط نکردیم زیرا نخواستیم برای طالبان مشروعیت زایی شود و به صراحت گفتیم که هدف این تماس تشویق آنها برای پیوستن به روند مذاکرات صلح با دولت افغانستان است.

بهرامی یادآوری کرد که همه کشورهای منطقه با طالبان در همین ارتباط تماس دارند. وی با طرح این پرسش که چه دلیل منطقی وجود دارد که با برقرای تماس باعث ناامنی در مناطق هم مرز ایران شویم ،گفت : ناامنی در مرز مشترک به زیان کشورمان بوده و این چیزی نیست که خواست ایران باشد چراکه هرگز از آن نفع نخواهد برد.