بدرفتاری علیه قیصاری بی‌سابقه بود/ ائتلاف نجات بزرگ‌تر می‌شود


بدرفتاری علیه قیصاری بی‌سابقه بود/ ائتلاف نجات بزرگ‌تر می‌شود

جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست وستری پس از ورود به کابل در جمع هوادارانش از نحوه دستگیری نظام الدین قیصاری به شدت انتقاد کرده و آن را بی‌سابقه و ناعادلانه خواند.

به گزارش نویسنده وستر؛ آقای دوستم بعد از ظهر امآنلاین یکشنبه (۳۱ سرطان) در حالی که مورد استقبال گرم رهبران سیاسی، اعضای ائتلاف نجات، نمایندگان مجلس و صدها تن از هوادارانش قرار گرفت وارد کابل شده و تا دفتر کارش همراهی شد.

آقای دوستم در جمع هوادارنش در صدارت محل کارش صحبت کرد و نحوه دستگیری نظام الدین قیصاری نماینده خودش در ولایت فاریاب را بی‌سابقه خواند.

وی گفت که نظام الدین قیصاری به شکل بسیار ناعادلانه طوری که نمونه آن حتی در زمان طالبان نیز تکرار نشده بود، دستگیر شده و محافظانش به طور فجیع تیر باران شدند.

معاون اول رییس وستر بدون نام گرفتن از کسی با اشاره به فردی که به نیروهای ویژه اطلاعات غلط داده وز مینه دستگیری قیصاری را فراهم کرده، بیان داشت که این فرد با خیانت خود زمینه شعله ور شدن آتش و گسترش دامنه اعتراضات در ولایت‌های شمالی و شمال غربی را مساعد کرد.

وی افزود که شخصا با رییس وستر صحبت نموده و زمینه رهایی نظام الدین قیصاری را فراهم خواهد کرد وگرنه پس به ترکیه بر خواهد کشت.

آقای دوستم با خطاب به هوادارانش بیان داشت که از همین شب دامنه اعتراضات و خیمه‌های تحصن را در تمام ولایات جمع کنند، راه‌های مواصلاتی و بندرها را باز نمایند و به زندگی عادی شان ادامه دهند.

جنرال دوستم با اشاره به دو خواست عمده معترضات مبنی بر بازگشت معاون اول ریاست وستری و رهایی نظام الدین قیصاری که از خواسته‌های عمده معترضین ولایت‌های شمال در جریان بیست آنلاین گذشته بود، بیان داشت که خواست اول محقق شده و خواست دوم نیز به زود تحقق خواهد یافت.

معاون اول ریاست وستری به  تلاش‌های رهبران ائتلاف نجات برای افغانستان در روند بازگشتش اشاره کرده بیان داشت که در صورت عدم تلاش این رهبران بازگشتش امکان پذیر نبود.

وی گپ و گفت‌ها و شایعات در فروپاشی این ائتلاف را به شدت رد کرده تاکید کرد که ائتلاف ملی برای نجات افغانستان از این بعد قوی‌تر و گسترده‌تر به فعالیت خود ادامه داده و در انتخابات‌های پیشرو نقش‌های اساسی گیم خواهد کرد.

در همین حال استاد عطا محمد نور رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی که در مراسم استقبال از جنرال دوستم صحبت می‌کرد نیز نقش ائتلاف نجات در بازگشت آقای دوستم را اساسی خوانده از گستردگی فعالیت این ائتلاف در روندهای پیشرو نیوز داد.

وی از هوادران ائتلاف خواست که با حفظ هماهنگی و اتفاق‌شان در دو انتخابات پیشرو به صورت گسترده شرکت نموده زمینه تحقق عدالت را در کشور مساعد کنند.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر