برای آغاز گفتگوهای صلح باید فشارهای نظامی بالای طالبان افزایش یابد


برای آغاز گفتگوهای صلح باید فشارهای نظامی بالای طالبان افزایش یابد

پس از آنکه صدها عالم دینی جنگ جاری افغانستان را ناجایز و ناروا خوانده و خواهان پیوستن طالبان به پروسه صلح شدند، شماری از آگاهان امور تاکید می‌کنند که طالبان تنها از طریق فشارهای نظامی و سیاسی حاضر به گفتگوهای صلح خواهند شد.

به گزارش نویسنده وستر؛ صدها عالم دینی، امآنلاین دوشنبه (۱۴ جوزا) از سراسر کشور در خیمه لویه جرگه در شهر کابل گردهم آمده و جنگ کنونی مخالفان مسلح در افغانستان را نامشروع خواندند.

این عالمان دینی در فتوایی کم سابقه، جنگ جاری افغانستان را ناجایز و ناروا خوانده و تاکید کردند که جنگ افغانستان هیج دلیل شرعی ندارد.

عالمان دینی تاکید کردند که انتحار در اسلام حرام است و گناه کبیره محسوب می‌شود. آنان از طالبان خواستند که به درخواست بی‌قید و شرط حکومت افغانستان برای گفتگوهای صلح پاسخ مثبت بدهند.

پس از پایان این نشست؛ یک حمله انتحاری در دروازه خیمه لویه جرگه رخ داد و شماری در این حمله شهید و زخمی شدند.

در همین حال شماری از کارشناسان و آگاهان امور سیاسی تاکید می‌کنند که برای آغاز گفتگوهای صلح باید فشارهای نظامی و سیاسی بالای مخالفان مسلح به ویژه گروه طالبان افزایش یابد.

این آگاهان امور با اشاره به فتوای تازه علمای دینی درباره جنگ افغانستان می‌گویند که این گونه فتواها تاثیر مستقیم بر روند جنگ جاری نداشته اما می‌تواند زمینه سربازگیری مخالفان مسلح را محدود سازد.

محمدعلی اخلاقی عضو مجلس نمایندگان در گفتگوی با نویسنده وستر در این باره گفت:” با وجودیکه این فتوای در کشاندن طالبان در گفتگو‌های صلح تاثیر نخواهد داشت ولی مانع پیوستن افراد جدید به صفوف این گروه خواهد شد.”

به باور آقای اخلاقی؛ افغانستان به میدان جنگ نیابتی کشورهای منطقه و جهان تبدیل شده و از این رو طالبان در زمینه ختم جنگ جاری در افغانستان آنگونه که حکومت افغانستان بیان می‌کند نقش ندارد.

آقای اخلاقی افزود که طالبان به حیث یک ابزار از سوی کشورهای که جنگ نیابتی را به پیش می‌برند مورد استفاده قرار می‌گیرند و این فتوای عالمان دینی بالای طالبان تاثیر زیادی ندارد.

آقای اخلاقی در حالی بر نیابتی بودن جنگ افغانستان اشاره می‌کند که بربنیاد گزارش‌های منتشر شده به تازگی نظامیان پاکستان در دیدار بر رهبر گروه طالبان از این گروه خواسته تا حملات انتحاری و انفجاری‌شان در افغانستان را افزایش بدهند تا پاکستان با استفاده از این فرصت، حصارکشی‌های خود در منطقه مرزی دیورند را ادامه بدهد.

از سوی هم؛ عتیق الله امرخیل آگاه امور نظامی نیز تاکید می‌کند که فتواهای علمای دینی در محکومیت جنگ افغانستان نمی‌تواند به معنی ختم جنگ باشد.

این آگاه امور نظامی نیز تاکید می‌کند که برای آوردن صلح در افغانستان و نیز کشاندن پای طالبان به میز مذاکره، باید این گروه زیرفشارهای نظامی و سیاسی قرار گیرد.

عبدالاحمد حسینی- نویسنده وستر