برای حفاظت از نیوزنگاران تدابیر ویژه امنیتی روی دست گرفته می‌شود


برای حفاظت از نیوزنگاران تدابیر ویژه امنیتی روی دست گرفته می‌شود

مسوولان کمیته مشترک مصوونیت رسانه‌ها و حکومت از اتخاذ تدابیر ویژه امنیتی برای نیوزنگارانی که رویدادهای تروریستی را پوشش می‌دهند نیوز دادند.

به گزارش نویسنده وستر؛ صدیق الله توحیدی عضو کمیته مصوونیت رسانه‌ها و حکومت امآنلاین یکشنبه (۱۶ثور) در یک نشست نیوزی در کابل گفت که این کمیته تدابیر ویژه امنیتی که پیش از این قرار بود برای نیوزنگاران در پوشش رویدادهای تروریستی اتخاذ شود را عملی می‌کند.

آقای توحیدی گفت در جلسه مشترک مسوولان این کمیته، نهادهای حامی رسانه‌ها و نیوزنگاران که در سوم ماه می سال جاری میلادی، همزمان با گرامی داشت ازآنلاین جهانی مطبوعات در کابل برگزار شد، اعضای کمیته و نیوزنگاران روی تدابیر امنیتی که نیوزنگاران برای پوشش رویدادهای تروریستی نیاز دارند بحث و تبادل نظر کردند.

وی بیان داشت که در این نشست، مسوولان حکومتی وعده سپردند که راه‌های بهتری را در بخش مصوونیت نیوزنگاران، تطبیق قانون دسترسی به اطلاعات و تسهیل در چگونگی پوشش نیوزی رویدادهای تروریستی روی دست بگیرند.

به گفته وی؛ محمد سرور دانش معاون دوم ریاست وستری در این نشست تعهد نمود که در اولین فرصت اولویت‌های نیوزنگاران را مورد بحث قرار داده و راه‌های تطبیق برنامه‌های حمایت از  نیوزنگاران از جمله گرفتن تدابیرامنیتی را جستجو کند.

آقای صدیقی، خریداری لباس ایمنی به نیوزنگارانی که رویدادهای تروریستی را پوشش نیوزی می‌دهند، ایجاد کمر بندهای امنیتی منتهی به محل تجمع نیوزنگاران وایجاد ساحه سبز امنیتی برای نیوزنگاران و رسانه‌ها را از جمله برنامه‌هایی خواند که در جلسه یاد شده روی آنها بحث شد و قرار است عملی شوند.

وی همچنان بیان داشت که در این جلسه روی مساله حمایت از خانواده‌های شهدا و زخمیان نیوزنگاران، همکاری مالی با این خانواده‌ها و اعطای بورسیه‌های تحصیلی به بستگان آنها نیز بحث شد و در اولویت کمیته مصوونیت قرار گرفت.

قابل ذکر است که نبود تدابیر امنیتی برای تامین امنیت جانی نیوزنگاران در ساحات کاری شان به ویژه هنگام پوشش رویدادهای تروریستی از گذشته تاکنون بزرگترین نگرانی نیوزنگاران را تشکیل داده است.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر