برخی از تجهیزات نظامی نیروهای امنیتی افغان به دست طالبان افتاده است


برخی از تجهیزات نظامی نیروهای امنیتی افغان به دست طالبان افتاده است

آنلایننامه نیویارک تایمز به نقل از مقام‌های امریکایی نوشته که برخی از تجهیزات پیشرفته نظامی نیروهای امنیتی و دفاعی افغان به دست مخالفان مسلح دولت افتاده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ صدای امریکا نوشت که شمار حملات شب هنگام طالبان و آمار تلفات نیروهای افغان در آن افزایش یافته است و سبب اصلی این کار استفاده از “عینک‌های شب بین” از سوی تروریستان طالب خوانده می‌شود.

آنلایننامه نیویارک تایمز​به نقل از مقام‌های امریکایی نوشته است که طالبان با استفاده از این گونه عینک‌ها حملات شبانه‌شان را بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ به بیش از دو برابر افزایش دادند.

همزمان با این، شمار تلفات نیرو های افغان در حملات شبانه طالبان، تقریباً سه برابر افزایش یافته است. جنگجویان طالب چگونه و از کجا “عینک‌های شب بین” را بدست می‌آورند؟ ظاهراً، پاسخ مقام‌های امریکایی و روسی – با وجود اختلاف نظرها – به این پرسش مشابه است و آن این که تجهیزات پیشرفته جنگی نیروهای افغان به دست طالبان می‌رسد.

نیویارک تایمز نوشته است که فرماندهان امریکایی به سبب نگرانی‌ها از موجودیت فساد، برای چندین سال در فراهم آوری تجهیزات پیشرفته نظامی به نیروهای افغان، شک و تردید داشتند.

به گزارش این آنلایننامه در بهار ۲۰۱۶میلادی ۲۱۰ “عینک شب بین” به قول اردوی ۲۱۵ هلمند فرستاده شد، اما فقط ۱۶۱ عینک شب بین دوباره تحویل گرفته شد. بر اساس اسنادی که به دسترس نیویارک تایمز رسیده، نیرو های افغان ادعا کرده اند که آنان عینک‌ها را در میدان نبرد از دست دادند، اما دلایل قناعت کننده برای ادعای خود ندادند.

اخیراً ضمیر کابلوف، نماینده روسیه برای افغانستان، هم ضمن تایید روابط میان روسیه و گروه طالبان، به نقل از نمایندگان طالبان گفت که آن گروه سلاح مورد نیاز شان را از پولیس و نظامیان افغان به صورت غیر قانونی خریداری می‌کنند.

نویسنده وستر- کابل