بر دیپلومات‌های پاکستانی در امریکا محدودیت گشت و گذار وضع شده است


بر دیپلومات‌های پاکستانی در امریکا محدودیت گشت و گذار وضع شده است

وزارت امور خارجه پاکستان می‌گوید که بر دیپلومات‌های آن کشور در ایالات متحده امریکا محدودیت گشت و گذار وضع شده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ محمد فیصل، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان آنلاین پنجشنبه (۳۰ حمل) در یک کنفرانس نیوزی گفت:”در خصوص محدودیت سفر بر دیپلوماتان پاکستانی در واشنگتن، بلی، از اراده ایالات متحده بر وضع محدودیت بر دیپلوماتان پاکستانی سر از اول می ۲۰۱۸، رسماً به ما آگهی داده شده است.”

آقای فیصل گفت که این یک اقدام دو جانبه است و هر دو طرف در این مورد با هم در تماس اند. او ابراز امیدواری کرد که این موضوع حل شود.

ایالات متحده امریکا در این مورد تاکنون ابراز نظر رسمی نکرده است و بیانات مقام‌های امریکایی نیز در پیوند با این موضوع تا کنون گنگ و مبهم بوده است.

شماری از رسانه‌های پاکستانی هفته گذشته گزارش‌ دادند که مقام‌های امریکایی به دیپلوماتان پاکستانی نیوز داده است که سر از اول می ۲۰۱۸ نمی توانند، بدون آگهی قبلی، دورتر از ۴۰ کیلومتری واشنگتن دی سی گشت و گذار کنند.

تامس شنون، معاون وزارت خارجه ایالات متحده در امور سیاسی، هفته گذشته در مصاحبه با بخش اوزبیکی صدای امریکا، بدون اینکه وضع چنین محدودیت را بر دیپلوماتان پاکستانی تایید یا رد کند گفت:” دیپلوماتان ما در پاکستان محدودیت سفر دارند و نمی‌توانند بدون آگهی قبلی به حکومت پاکستان دورتر از محدوده تعیین شده سیر و سفر کنند. این یک اقدام دو جانبه است… و در دیپلوماسی بسیار معمول است”.

پیش از این دیپلوماتان پاکستانی مستقر در ایالات متحده، بدون هیچ گونه محدودیتی می‌توانستند در سرتاسر این کشور سیر و سفر کنند.

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده مشخصاً در پاسخ به سوالی در این مورد گفت که هدف آقای شنون از “اقدام دو جانبه” وضع محدودیت گشت و گذار بر دیپلوماتان پاکستانی نبوده بلکه اشاره به طیف گسترده مسایل میان دو کشور می باشد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت “برای اینکه واضح ساخته باشم، هیچ گونه محدودیت بر دیپلوماتان پاکستانی در ایالات متحده وضع نشده است. در حال حاضر، چیزی بیشتر از این برای گفتن نیست”.

سفارت پاکستان در واشنگتن دی سی نیز در واکنش به نشر این گزارش‌ها گفت که بر گشت و گذار دیپلوماتان آن کشور در ایالات متحده، هیچ محدودیتی وضع نشده است.

اکثر دیپلوماتان خارجی در پاکستان، به شمول دیپلوماتان امریکایی با محدودیت سفر روبرو بوده و برای سفر به اکثر بخش‌های بیرون از پایتخت آن کشور، باید پیش از پیش حکومت پاکستان را مطلع سازند.

حکومت پاکستان گفته است که نگرانی‌های امنیتی دلیل وضع چنین محدودیت سیر و سفر بر دپلوماتان خارجی در آن کشور است.

نویسنده وستر- کابل