بزرگ‌ترین نمایشگاه محصولات کشت بدیل کوکنار در کابل برگزار شد


بزرگ‌ترین نمایشگاه محصولات کشت بدیل کوکنار  در کابل برگزار شد

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، اولین و بزرگ‌ترین نمایشگاه محصولات کشت بدیل کوکنار را به هدف مبارزه با مواد مخدر، در کابل برگزار کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ این نمایشگاه، امآنلاین سه‌شنبه (۱۲ سرطان) در مقر وزارت زراعت افتتاح شد.

نصیراحمد درانی وزیر زراعت در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت:”تنها راهی که بتوانیم کشت کوکنار را در کشور از بین ببریم جایگزین کردن معیشتی مناسب در مقابل آن می باشد.”

آقای درانی بیان داشت:” باید تولیدی را به دهقانان معرفی کنیم که عواید بهتری را نسبت به کشت مواد مخدر داشته باشد و بتواند بصورت پایدار زمینه کار را برای آنان فراهم کند.”

به گفته آقای درانی به همین منظور دو پروژه “رشد زراعت و توسعه روستا” و “سازگاری با تغییر اقلیم” تحت برنامه معیشت بدیل از یک سال بدینسو در هشت ولایت کشور آغاز شده است.

وزیر زراعت افزود که این پروژه‌ها تاکنون نتایج خوب عایداتی را برای دهقانان داشته و توانسته میزان کشت کوکنار را در این ولایت‌ها تا حد چشمگیری کاهش دهد.

در همین حال سخنگوی وزارت زراعت نیز در این مراسم گفت که این برنامه معیشت بدیل ابتدا در ولایت‌هایی تطبیق می‌شود که با کشت بیشتر کوکنار رو ‌برو بوده که شامل ساخت سبزخانه‌ها، باغچه‌های خانگی، پروژه‌های توانمند سازی زنان در بخش زراعت و دیگر پروژه‌های موثر زراعتی می‌باشد.

اکبر رستمی گفت که این پرژه‌ها از یک سال بدینسو در ولایت‌های بادغیس، فراه، بلخ، هرات، بامیان، پنجشیر، ارزگان و ننگرهار آغاز شده است و توانسته برای ۶۵ هزار خانواده زمینه‌های مناسب کاری و اقتصادی را بوجود آورد.

به گفته آقای رستمی در این برنامه معیشت بدیل تاکنون ۳۱۵ پروژه با ارزش مجموعی ۴۵۰ میلیون افغانی تطبیق شده و بیش از ۱۰۰ پروژه دیگر نیز تحت کار می‌باشد.

وی بیان داشت که وزارت زراعت در نظر دارد تا برنامه معیشت بدیل را به صورت مداوم در سرتاسر کشور آغاز و عملی نماید.

 سخنگوی وزارت زراعت خاطر نشان کرد که اکثر پروژه‌های باغداری و مالداری که با بودجه سالانه بیش از ۳۰ میلیون دالر در تمام ولایت های کشور عملی می شود نیز به نوعی شامل برنامه معیشت بدیل می‌باشد.

حمید پارسا- نویسنده وستر