به قیمت ویرانی افغانستان تصمیم حوزه‌ای شدن انتخابات غزنی را قبول نمی‌کنیم


به قیمت ویرانی افغانستان تصمیم حوزه‌ای شدن انتخابات غزنی را قبول نمی‌کنیم

نمایندگان غزنی بار دیگر تصمیم حوزه‌‌ای شدن انتخابات این ولایت را خلاف قانون اساسی و ظالمانه عنوان کرده و تاکید دارند که به قیمت ویرانی کشور در برابر این تصمیم می‌ایستند.

به گزارش نویسنده وستر؛ محمد عارف رحمانی یکی از نمایندگان مردم غزنی در نشست امآنلاین چهارشنبه (۶ سرطان) این مجلس گفت: “ما نمایندگان غزنی حوزه‌‌ای شدن انتخابات غزنی را تصمیم ظالمانه حکومت دانسته و به قیمت ویرانی این سرزمین هم این تصمیم را قبول نمی‌کنیم.”

آقای رحمانی تاکید کرد که تصمیم کمیسیون انتخابات مبنی بر حوزه‌‌ای شدن انتخابات غزنی یک تصمیم رسوا و غیر عادلانه است که وجدان‌های آزاد آن را قبول ندارند.

عبدالقیوم سجادی دیگر نماینده غزنی نیز گفت که کمیسیون انتخابات با اعلام حوزه‌ای شدن انتخابات غزنی، ماده‌های ۳۵، ۳۶ و ۷۱ قانون انتخابات را نقض کرده است و اگر قانون در مورد غزنی بشکند، مردم افغانستان شاهد برگزاری انتخابات شفاف در هیچ ولایت نخواهند بود.

آقای سجادی افزود، کمیسیون انتخابات در این تصمیم خود به خواست غیر قانونی حکومت تن داده و این مساله اتفاق بزرگ تجارت سیاست مداران است نه مشکل مردم ولایت غزنی.

به گفته او، حکومت مکلف است امنیت را در ولسوالی های نا امن غزنی برقرار سازد تا مردم اجازه حضور در پای صندوق‌های رای بیابند؛ اما نباید کمیسیون انتخابات را قربانی خواست‌های غیر قانونی برخی حلقات خاصی نماید.

چمن شاه اعتمادی دیگر نماینده غزنی نیز گفت که حوزه‌‌ای شدن انتخابات در غزنی از بنیاد منتفی است و این تصمیم بر بنیاد تبعیض و قدرت گرفته شده است.

آقای اعتمادی این تصمیم را آغاز بحران جدید در غزنی خواند و گفت: “وقتی برخی‌ها می گویند که نمایندگان غزنی از مردم هزاره اند و مورد قبول برادران پشتون نیستند؛ پس ما چگونه والی و فرمانده پولیس برادران پشتون را در غزنی قبول داشته باشیم.”

نمایندگان غزنی تاکید داشتند که بر بنیاد قانون انتخابات زمان بحث حوزه‌‌ای شدن انتخابات گذشته است و حکومت یک بحث تخنیکی را به بحث سیاسی تبدیل کرده است.

عبدالطیف پدرام نماینده مردم بدخشان این تصمیم کمیسیون انتخابات را خنده آور و غم انگیز خواند و گفت، حقیقت قضیه این است که یک عده نگران است که اگر در غزنی انتخابات مانند سایر ولایات برگزار شود، برادران هزاره رأی بیشتر و وکیل بیشتر به مجلس خواهند فرستاد.

آقای پدرام گفت: “این برتری طلبی آشکار قومی و تبعیض است که شما استثنا برای یک ولایت بخاطر این که یک قوم خاص را به قدرت برسانید و حق دیگران را حذف کنید قایل می‌شوید و تمام قوانین انتخاباتی را را زیرپا می‌کنید، مگر فاشیزم قومی، ستمگری قومی، شونیزم بیشتر از این است؟”

او تاکید کرد که در رابطه با این مساله در کنار مردم غزنی خواهد بود و هر مصلحت که لازم باشد برای به کرسی نشاندن این حق دست به آن خواهد زد.

غلام حسین ناصری نماینده مردم میدان وردک نیز گفت که حوزه‌‌ای شدن انتخابات غزنی یک تصمیم خلاف قانون اساسی و منافع ملی است.

آقای ناصری گفت: “دزدان چپاولگر سرمایه‌های ملی را غارت می‌کنند؛ ولی برای برگزاری انتخابات، امنیت را در ولسوالی‌های نا امن غزنی تامین نمی‌کند تا مردم از طریق شرکت در انتخاب نماینده شان را به مجلس معرفی کنند.”

اما؛ کمال ناصر اصولی نماینده مردم خوست گفت: “همه نمایندگان مردم غزنی در مجلس از چهار ولسوالی این ولایت هستند و مردم ۱۴ ولسوالی دیگر هیچ نماینده‌‌ای ندارد؛ آیا آنان حق ندارند، بگذارید همه مردم غزنی نماینده خود را در مجلس داشته باشند.”

نسیمه نیازی نماینده مردم هلمند نیز گفت: “دموکراسی این است که همه مردم در انتخابات سهم بگیرند و حوزه‌‌ای شدن انتخابات تصمیم درستی است و باید از این فیصله جداً حمایت شود تا تطبیق گردد.”

اما، نمایندگان غزنی می‌گویند که آنان طرفدار برگزار نشدن انتخابات در ولسوالی‌های نا امن غزنی نیستند؛ اما تاکید دارند که بحث حوزه‌‌ای شدن انتخابات غزنی به این دلیل مطرح شده است که برخی افراد از سوی حکومت بدون برگزاری انتخابات و به شکل انتصابی به عنوان نماینده مردم ولسوالی‌های نا امن غزنی به مجلس راه داده خواهند شد.

عبدالله امینی- نویسنده وستر