بیش از ۵ هزار غیرنظامی در شش ماه گذشته در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند


بیش از 5 هزار غیرنظامی در شش ماه گذشته در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) با نشر گزارشی در پیوند به تلفات غیر نظامیان در افغانستان اعلام کرده که بیش از از ۵ هزار غیرنظامی در شش ماه گذشته در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.

به گزارش نویسنده وستر؛ یوناما در گزارشی که امآنلاین یکشنبه (۲۴ سرطان) به نشر رسانده آمده که از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون ۱۶۹۲ غیرنظامی درانواع جنگ‌های مسلحانه در افغانستان  کشته و ۳۴۳۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده اند که بیش از ۲ هزار آنان زنان و کودکان هستند.

براساس  معلومات یوناما ارقام یاد شده از تلفات غیر نظامیان در جریان شش ماه سال جاری  که نسبت به مدت مشابه در سال قبل آن یک درصد افزایش در شمار کشته شدگان و۵ درصد کاهش در شمار زخمیان را نشان می‌دهد یکی از بلندترین ارقامی است که این نهاد در جریان ده سال گذشته جمع آوری کرده است.

در این گزارش عامل ۶۷ درصد از کل تلفات غیرنظامیان را گروه‌های هراس افگن ضد دولت مثل طالبان و داعش  وعامل ۲۰ درصد این تلفات نیروهای امنیتی افغان، طرفدار حکومت و نیروهای بین المللی خوانده شده است.

بر اساس گزارش یوناما تلفات ناشی از حملات انتحاری و حملات هوایی در جریان شش ماه امسال نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل با افزایش چشمگیری روبرو بوده است.

بر بنیاد یافته های این نهاد حملات انتحاری پیچیده که تماما از سوی عناصر ضد دولت راه اندازی شده اند  موجب  بآنلاین تلفات یک هزار و ۴۱۳ فرد ملکی شده که این رقم نشان دهنده  ۲۲ درصد افزایش نسبت به سال قبل بوده و مسوول بیشتر آن داعش بوده است.

تلفات ناشی از حملات هوایی نیز در این گزارش ۵۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد، طوری که درجریان این شش ماه، ۳۵۳ مورد تلفات غیر نظامیان از این حملات برجای مانده که مسئول ۵۲ درصد نیروهای هوایی افغان و عامل ۴۵ درصد این تلفات نیروهای خارجی دانسته شده است.

بر اساس این گزارش هرچند که تلفات زنان و کودکان ناشی از انواع درگیری ها درجریان شش ماه اخیر با کاهش ۱۵ درصدی روبه رو بوده اما یوناما تلفات این دوقشر آسیب پذیر را درجنگ های جاری افغانستان هنوز هم به حیث نگرانی یاد کرده است.

تادامیچی یاماماتو نماینده ویژه ملل متحد در افغانستان ورییس یوناما در ادامه این گزارش از آتش بس سه آنلاینه بین حکومت وطالبان به عنوان یک نشانه مثبت در تحقق صلح یاد کرده و از طرفهای درگیر جنگ درخواست کرده است که وارد مذاکرات صلح شده وزمینه محافظت از افراد مرکی را در افغانستان مساعد کنند.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر