تاسف نمایندگان از حمله مهاجمان به وزارت داخله/ کابل شهری با ۵ هزار موتر زرهی بدون نمبر پلیت


تاسف نمایندگان از حمله مهاجمان به وزارت داخله/ کابل شهری با 5 هزار موتر زرهی بدون نمبر پلیت

شماری از اعضای مجلس نمایندگان با انتقاد از کارکرد ارگان‌های امنیتی می‌گویند که حمله گروهی مهاجمان انتحاری به ساختمان وزارت داخله که مسوولیت تامین امنیت کشور را به عهده دارد، تاسف‌بار است.

به گزارش نویسنده وستر؛ هاشم مهدوی نماینده مردم کابل امآنلاین شنبه (۱۲ جوزا) در نشست عمومی مجلس حمله مهاجمان انتحاری به ساختمان وزارت امور داخله را تاسف بار خواند.

وی گفت:” حمله بالای وزارت امور داخله تاسف بار است، وقتی که بالای وزارت امورداخله حمله می‌شود، مردم از تامین امنیت مائوس می‌شوند و این برای مردم نگران کننده است”.

گروهی از مهاجمان انتحاری آنلاین چهارشنبه هفته گذشته به ساختمان وزارت امور داخله یورش بردند. پس از سه ساعت درگیری و کشته شدن ده مهاجم انتحاری این حمله به پایان رسید. وزارت امور داخله داخله اعلام کرد که مهاجمان انتحاری به واسطه سه موتر زرهی شیشه سیاه تا  نزدیکی وزارت امور داخله انتقال داده شده بودند. در این حمله یک پولیس کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند.

آقای مهدوی در نشست امآنلاین مجلس ادعا کرد که در حال حاضر ۵ هزار موتر زرهی بدون نمبر پلیت گشت و گذار می‌کنند و وزارت داخله مسوولیت دارند تا از گشت و گذار این موترها جلوگیری کند.

همزمان با این، غلام حسین ناصری نماینده مردم میدان وردک در مجلس نمایندگان، می‌گوید که انتحارهای با همکاری حلقات درون حکومتی وارد شهر می‌شوند.

آقای ناصری گفت:” ارگان‌های امنیتی مسوول تامین امنیت است. انتحاری‌ها با همکاری حلقات درون حکومتی وارد شهر می‌شوند. موترهای تمام رییسان وزارت امور داخله شیشه سیاه است ولی اتهام انتقال انتحاری‌ها را به نمایندگان می‌بندد. وزیر امور داخله اگر تامین امنیت نمی‌تواند، باید استعفا کند”.

در همین حال، فاطمه عزیز نماینده مردم قندوز در مجلس نمایندگان می‌گوید که ارگان‌های امنیتی باید کمربندهای امنیتی را مستحکم کنند.

وی گفت:” در کابل چرا کمربندهای امنیتی را تحکیم نمی‌کند. یک کسی با موتر شیشه سیاه مملو با مواد انتحاری و انفجاری داخل شهرکابل می‌شود و حتی در جاهای خیلی مهم خود را می‌رساند، پس چک پاینت‌های که در داخل شهر کابل است، اینها برای چه هستند. وزارت داخله و ارگان‌های امنیتی در این راستا مسوول اند و همه پسته‌های امنیتی را بیشتر کند و روی کمربندهای اطراف شهر تمرکز کنند، تا از ورد انتحاری ها جلوگیری کند”.

همزمان با این، عبیدالله بارکزی نماینده مردم ارزگان می‌گوید که مجلس نمایندگان باید قانونی را تصویب کند که بر بنیاد آن، موترهای وزیران، وکلا و خارجی‌ها بازرسی شود. آقای بارکزی تاکید کرد که موترهای خارجی‌ها در حملات تروریستی دست دارند.

با این همه، امیرخان یار معاون دوم مجلس که ریاست جلسه را به عهده داشت، از ارگان‌های امنیتی خواست تا در زمینه تامین امنیت گام های عملی را بردارد.

عبدالاحد فقیری- نویسنده وستر