ترامپ امضایش را از بیانیه پایانی “جی هفت” پس گرفت


ترامپ امضایش را از بیانیه پایانی "جی هفت" پس گرفت

دونالد ترامپ رییس وستری امریکا در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که در واکنش به اظهارات نخست وزیر کانادا، امضا و حمایتش از بیانیه نشست سران “جی هفت” را پس گرفته است.

به گزارش نویسنده وستر؛ ترامپ که پیش از انتشار این بیانیه، نشست را ترک کرده بود، نوشت: برمبنای اظهارات خلاف واقع جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در کنفرانس نیوزی و تصمیم این کشور در وضع تعرفه‌های سنگین برای کشاورزان، کارگران و شرکت‌های امریکایی، به نمایندگان امریکا دستور دادم که از بیانیه مشترک حمایت نکنند.

وی افزوده که نخست وزیر کانادا در دیدارها، بسیار آرام و مطیع بود که تا آنجا را ترک کردم، به کنفرانس نیوزی برود و بگوید که “تعرفه‌های امریکا توهین‌آمیز است” و او “زیر بار نخواهد رفت”، بسیار ضعیف و فریبکارانه. تعرفه‌های ما نتیجه تعرفه‌های ۲۷۰ درصدی او بر محصولات لبنی است!

پس از پایان این اجلاس، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در کنفرانس نیوزی وعده داد که از ابتدای ماه آینده (جولای) تعرفه‌های جدیدی علیه محصولات امریکایی وارداتی به کشورش وضع خواهد کرد.

آقای ترودو در این کنفرانس نیوزی منطق پشت وضع تعرفه فولاد و آلومینیوم را “اهانت‌آمیز” خواند چرا که گفت این که امریکا فعالیت اقتصادی کانادا را “تهدیدی برای امنیت ملی” خود قلمداد کند برای کانادا “اهانت‌آمیز” است.

وی افزود که “برخلاف تمایل باید با صراحت و جدیت کامل بگویم ما بنا بر آنچه پیش‌تر هم اعلام کرده بودیم جلو خواهیم رفت و اقدامات متقابل را اتخاذ خواهیم کرد. کانادایی‌ها همزمان که مودب و معقولانه‌اند مرعوب نمی‌شوند و اجازه نمی‌دهند که دیگران آنها را به تنگنا ببرند.”

نشست دو آنلاینه سران “جی هفت” متشکل از امریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، جاپان و کانادا، ساعاتی قبل با انتشار یک بیانیه هشت صفحه‌ای به کار خود پایان داد.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل