ترامپ: دیدار با رهبر کوریای شمالی انجام می‌شود


ترامپ: دیدار با رهبر کوریای شمالی انجام می‌شود

دونالد ترامپ، رییس وستر امریکا، یک هفته پس از آن که گفت ملاقات سنگاپور را لغو می‌کند، اعلام کرده است که دیدارش با کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، در همان تاریخ از پیش برنامه‌ریزی‌شده ۱۲ جون انجام می‌شود.

به گزارش نویسنده وستر؛ آقای ترامپ این نیوز را پس از میزبانی کیم یونگ چول، مقام بلندپایه کوریای شمالی در کاخ سفید اعلام کرد.این مقام ارشد کوریای شمالی نامه‌ای از کیم جونگ اون را به دونالد ترامپ تحویل داده است.

این اولین حضور یک مقام کوریای شمالی در کاخ سفید در ۱۸ سال اخیر بوده است.

آقای ترامپ گفت این نامه “بسیار جالب بوده” و ممکن است زمانی محتوای آن را منتشر کند. او کمی بعد از این حرف گفت هنوز نامه را نخوانده و حتی هنوز آن را باز نکرده است.

رییس وستر امریکا گفت در ملاقاتش با هیات کوریای شمالی مسایل حقوق بشری را مطرح نکرده است.

اگر ملاقات دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در ۱۲ جون (کمتر از دو هفته دیگر)، در سنگاپور برگزار شود، اولین ملاقات میان رهبران وقت دو کشور خواهد بود.

پیش از این، ترامپ تنها ساعتی پس از انفجار تأسیسات آزمایش اتمی کوریای شمالی، از لغو شدن این دیدار نیوز داده بود؛ ترامپ گفته بود که لغو این دیدار، تأسف‌برانگیز و نتیجه سخنان ناخوشایند مقامات کوریای شمالی است؛ ترامپ در همان نشست، صراحتاً بر آماده بودن ارتش کشورش برای ورود به هر سناریوی محتملی، تأکید کرده بود.

دولت کوریای شمالی که پس از انفجار تأسیسات آزمایش هسته‌ای در برابر دیده نیوزنگاران بین‌المللی، با موضع شوکه‌کننده ترامپ مواجه شده بود، فردای همان آنلاین بیانیه‌ای داد و ضمن ابراز امیدواری برای برگزاری دیدار ترامپ و کیم، گفته بود که لغو این دیدار، چیزی نیست که دنیا خواهان آن باشد.

چند آنلاین پس از این موضع‌گیری، رهبر کوریای شمالی مجدداٌ به منطقه مرزی رفت و با “مون جائه این” رییس‌وستر کوریای جنوبی دیدار کرد. پس از آن دیدار، مون جائه این به امریکا رفت و در خصوص فاکتورهای دخیل در موفقیت‌آمیز بودن دیدار ترامپ و کیم با طرف امریکایی مذاکره کرد.

امریکا بارها گفته که پیش‌شرطش برای عادی‌سازی روابط با کوریای شمالی، خلع سلاح هسته‌ای کامل این کشور است.

اما رهبر کوریای شمالی تاکید کرده است که خلع سلاح هسته ای باید مرحله به مرحله انجام شود.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل