ترکیه صدها پناهجوی افغان را اخراج می‌کند


ترکیه صدها پناهجوی افغان را اخراج می‌کند

حکومت ترکیه اعلام کرده است که نزدیک به ۶۰۰ پناهجوی افغان که در شرق این کشور به سر می‌برند را اخراج خواهد کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ براساس اعلام حکومت ترکیه، این افغان‌ها در آخر هفته جاری از این کشور اخراج خواهند شد.

مقام‌های وزارت داخله ترکیه گفته اند که این شهروندان افغان از طریق ایران وارد ترکیه شده اند. نویسنده رویترز به نقل از مقامات وزارت داخله ترکیه گزارش می‌دهد که “فعالیت دهشت افگنی و مشکلات اقتصادی” موجب شده تا شماری از افغان‌ها کشورشان را ترک کنند.

صدای امریکا نوشت که وزارت داخله ترکیه همچنین گفته است که پروسه اخراج ۵۹۱ پناهجوی افغانستان در ولایت شرقی ارزوروم تکمیل شده و قرار است آنان توسط یک هواپیمای چارتر شده به آنلاین های شنبه و یکشنبه آینده به کابل انتقال یابند.

وزارت داخله ترکیه با نشر اعلامیه ای گفته است که “به تعقیب تکمیل روند اخراج پناهجویان غیر قانونی در سایر ولایت های ترکیه، روند اخراج پناهجویان در آنلاین های آینده، تسریع خواهد شد.”

گروه‌های حامی حقوق پناهجویان از اقدام حکومت ترکیه انتقاد کرده گفته اند که اعزام پناهجویان به کشورهای جنگ زده مثل افغانستان، زندگی آنان را با خطر مواجه می‌کند.

در هفته جاری، آنلایننامه حریت چاپ ترکیه گزارش داد که چندین هزار پناهجوی افغان در ماه های اخیر به صورت غیر قانون وارد ترکیه شده اند.

در سال های اخیر، صد ها هزار افغان به خصوص جوانان به دلیل گسترش ناامنی مجبور شدند تا با قبول خطرات جدی از طریق قاچاقچیان انسان خود را به یکی از کشورهای اروپایی برسانند و ترکیه یکی راه‌هایی است که پناهجویان افغان به حیث تخته خیز به یکی کشور های اروپایی از آن استفاده کرده اند.

ترکیه یگانه کشوری نیست که پناهجویان افغان را به صورت اجباری از آن کشور اخراج می کند. در حدود دو سال گذشته، شماری از کشور های اروپایی به شمول آلمان، ناروی، هالند و برخی دیگر کشورهای اروپایی نیز صدها پناهجوی افغان را به صورت جبری از آن کشور اخراج کرده اند.

حکومت آلمان قوانینی را تصویب کرده که براساس آن روند اخراج پناهندگانی که درخواست هایشان در آن کشور رد گردیده، آسان شود.

با وجود حملات پیهم در نقاط مختلف افغانستان که منجر به کشته شدن صدها غیر نظامی در این کشور شده است، مقامات حکومت آلمان ادعا کرده اند که افغانستان یک کشور امن است.

در سه سال گذشته، بیش از یک میلیون پناهجو که بیشتر آنان شهروندان سوری، افغان و عراقی می‌باشند، به دلیل افزایش نا امنی و جنگ راهی کشورهای اروپایی شده اند. اما براساس گزارش‌ها، توجه کشورهای غربی بیشتر به شهروندان سوری است، تا افغان و عراقی.

نویسنده وستر- کابل