تنها ۱۲ درصد از فارغان برنامه “پرموت” در ادارات دولتی استخدام شده اند


تنها 12 درصد از فارغان برنامه "پرموت" در ادارات دولتی استخدام شده اند

 

وزارت کار و امور اجتماعی می‌گوید که از میان بیش از یک‌هزار و صد نفر از زنانی که از پروژه “زنان در حکومت” فارغ شده اند، تنها ۱۲ درصد آنان در نهادهای دولتی به استخدام درآمده‌اند.

به گزارش نویسنده وستر؛ اداره انکشافی بین المللی امریکا برنامه ای را با نام پروموت یا پروژه “توانمندسازی زنان” را در سال ۱۳۹۴ برای توانمند سازی زنان افغانستان آغاز کرد و متعهد شد که تا سال ۱۳۹۹ برای حداقل ۳ هزار نفر از زنان افغانستان برنامه‌های کار آموزی را ایجاد کرده و زمینه راه یابی آنان را به ادارات دولتی افغانستان فراهم نماید.

این اداره امآنلاین سه شنبه (۱۹ سرطان) نیز طی مراسمی به ۳۵۰ کارآموز زن که در یک دوره یک ساله در برنامه‌های پرموت کار آموخته بودند سند فراغت اهدا کرد.

در همین حال محمد نیرو معین وزارت کار و امور اجتماعی در این مراسم با اشاره به ناکامی این برنامه گفت: “تا کنون از میان بیش از ۱هزار و یک صد نفر از کار‌آموزان این برنامه تنها ۱۳۴ نفر آنان توانسته اند در بست‌های دولتی استخدام گردند.”

بر بنیاد گفته‌های وی، برنامه “زنان در حکومت” حداقل تاکنون نتوانسته است آنطور که باید مفید واقع شود.

پروژه پروموت برای توانمند سازی زنان افغانستان از سال ۱۳۹۴ تا کنون صدها میلیون دالر را به این منظور به مصرف رسانیده است.

محمد نیرو یکی از دلایل حضور کمرنگ این زنان در نهادهای دولتی را عدم کسب مهارت‌های لازم آنان برای عبور از امتحان‌های رقابتی برای استخدام، عنوان کرد.

به گفته آقای نیرو عدم علاقه مندی این بانوان در سهم گیری وظایف دولتی از دیگر عواملی است که باعث حضور کمرنگ این زنان در پست‌های حکومتی شده است.

وی همچنان با ابراز نگرانی از حضور کمرنگ زنان در ارگان‌های دولتی گفت که باید راهکارهای جدی برای توانمند سازی زنان روی دست گرفته شود.

حمید پارسا- نویسنده وستر