تهدید ترامپ به خروج از سازمان تجارت جهانی


تهدید ترامپ به خروج از سازمان تجارت جهانی

رئیس‌وستری آمریکا در سخنانی سازمان تجارت جهانی (دبلیو.تی‌.او) را تهدید کرد اما با این حال گفت دولتش اکنون هیچ طرحی ندارد. این اظهارات پس از آن مطرح شد که پیش‌نویسی از یک قانون که به آمریکا اجازه می‌دهد قوانین تجاری این سازمان را دور بزند، به بیرون درز کرد.
 به نوشته آنلایننامه دیلی میل، دونالد ترامپ در کنار مارک روته، نخست‌وزیر هالند به نیوزنگاران در کاخ سفید گفت: سازمان تجارت جهانی رفتار بسیار بدی با ایالات متحده داشته است و امیدوارم آنها راهشان را تغییر دهند. آنها سال‌های سال‌ است که رفتار بسیار بدی با ما دارند و برای همین است که ما با سازمان تجارت جهانی ضرر می‌کنیم.
رئیس‌وستری آمریکا سپس بدون توضیح دیگری گفت: ما اکنون برنامه‌ای نداریم اما اگر آنها رفتار مناسبی با ما نداشته باشند، اقدامی صورت می‌دهیم.
سخنان ترامپ پس از آن مطرح شد که مشاوران کاخ سفید که از او دستور گرفته بودند تا لایحه‌ای برای کشورشان به منظور دور زدن قوانین تجاری سازمان تجارت جهانی تدوین کنند به پاسخ ناخوشایندی رسیدند: قانون فارت!
این سند پنج برگی که یکشنبه به دست سایت نیوزی آکسیوس رسید، شامل جزئیاتی برای دور زدن تعرفه‌ها بود اما دستیاران ترامپ ظاهرا سر واژه عنوان خودشان را بررسی نکرده بودند و همین منجر شد تا مورد تمسخر قرار بگیرند. این لایحه با نام کامل “قانون تعرفه منصفانه و متقابل ایالات متحده” به معنای رها کردن اصول بنیادین مورد توافق آمریکا با سازمان تجارت جهانی است. طبق گزارش آکسیوس، ترامپ خواستار خروج کشورش از سازمان تجارت جهانی است اما وزیر خزانه‌داری آمریکا این گزارش را “دروغ و اغراق‌آمیز” توصیف کرد.
آکسیوس گزارش داد، این قانون به رئیس‌وستری آمریکا اجازه می دهد تا اصل “عدم تبعیض” سازمان تجارت جهانی را که به کشورها اجازه نمی‌دهد با شرایط متفاوت با شرکای تجاری متفاوت بدون داشتن یک توافق تجاری رسمی معامله کند، نادیده بگیرد.