توزیع ۵ میلیون شناسنامه ورقی برای رای ‌دهندگان/ ثبت ده‌ها پرونده رسمی تخطی در توزیع شناسنامه


توزیع 5 میلیون شناسنامه ورقی برای رای ‌دهندگان/ ثبت ده‌ها پرونده رسمی تخطی در توزیع شناسنامه

اداره ثبت و احوال نفوس کشور از توزیع ۵ میلیون شناسنامه ورقی برای رای دهندگان انتخابات پارلمانی نیوز داده و می‌‌پذیرد که در این روند تخطی‌هایی نیز صورت گرفته است.

به گزارش نویسنده وستر؛ همایون محتاط رئیس اداره ثبت و احوال نفوس، امآنلاین پنجشنبه (۸ سنبله) در یک نشست نیوزی در کابل گفت که براساس توافقنامه این اداره با کمیسیون انتخابات،‌ برای ۵ میلیون نفر شناسنامه ورقی توزیع شده است.

آقای محتاط بیان داشت که توزیع این شناسنامه‌ها در سراسر کشور از سوی بیش از ۱۰۰۰ تیم سیار و ۴۴۱ مرکز ثابت صورت گرفته است.

وی پذیرفت که در روند توزیع شناسنامه‌های ورقی برای رای دهندگان انتخابات آینده، تخطی‌هایی نیز صورت گرفته است.

رئیس اداره ثبت و احوال نفوس گفت که ۴۲ پرونده رسمی از این تخطی‌ها در دادستانی کل ثبت شده و بازداشت‌هایی نیز در این بخش صورت گرفته است.

آقای همایون خاطر نشان ساخت که اداره ثبت و احوال نفوس و کمیسیون انتخابات با امضای یک تفاهمنامه دیگر روند شناسایی، تفکیک و تصفیه شناسنامه‌های ورقی را آغاز کرده است.

وی گفت که روند توزیع شناسنامه‌های ورقی با توجه به شرایط عینی کشور خالی از چالش نبوده است.

آقای محتاط با وجود این مشکلات، روند توزیع شناسنامه‌های ورقی را موفقانه خواند.

رئیس اداره ثبت احوال نفوس همچنین گفت روند دیجیتالی سازی کتابچه‌های اساس توزیع شناسنامه‌های تازه توزیع شده نیز آغاز شده است.

او افزود که در همکاری با کمیسیون انتخابات به دنبال کارشیوه‌ای برای استفاده از این مرکز اطلاعات در آنلاین انتخابات هستند.

در همین حال عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون انتخابات در این نشست روند تصفیه شناسنامه‌های ورقی را یکی از اقداماتی مشترک کمیسیون و اداره ثبت احوال نفوس خواند که در جهت رفع نگرانی مردم از وقوع تقلبات انتخاباتی روی دست گرفته شده است.

آقای صیاد گفت که در روند توزیع شناسنامه‌های ورقی ممکن است جعل و تقلب صورت گرفته باشد، بناء براساس تفاهمنامه جدید کمیسیون با اداره ثبت احوال نفوس، شناسنامه‌های جعلی که استیکر خورده اند تفکیک و شناسایی شده و با عاملین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

از سوی هم یوسف رشید رئیس اجرایی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان در این نشست مشترک نسبت به عملکرد کمیسیون لب به انتقاد گشوده، عقب نشینی کمیسیون از روند بایومتریک رای دهندگان را بزرگترین اشتباه این نهاد ملی عنوان کرد.

آقای رشید به مراکز خیالی انتخابات که در گذشته وجود داشته اند اشاره کرده گفت که با آنکه هم اکنون مراکز خیالی رای دهی ممکن است مسدود شده باشند اما بسیاری از کارمندان کمیسیون در ولایات عملا تحت تسلط و نفوذ زورمندان است که این مساله نیز به سلامت انتخابات صدمه می‌زند.

وی از پیشبرد روندهای بعدی انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها توسط اعضا و کارمندان کمیسیون ابراز امیدواری کرد.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر