جاپان ۶۲ هواپیمای جنگی از امریکا می‌خرد


جاپان 62 هواپیمای جنگی از امریکا می‌خرد

وزارت دفاع جاپان اعلام کرد قصد دارد با هدف تقویت نیروی دفاعی خود، در سال های آینده ۶۲ هواپیمای جنگی از جمله ۲۰ جنگنده اف ۳۵ از امریکا خریداری کند.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ آنلایننامه “جاپان تودی” آنلاین یکشنبه اعلام کرد که جاپان قرار است این خریدهای نظامی را ظرف پنج سال آینده و با هدف تقویت توان دفاعی کشور در برابر چین و نقض حریم هوایی این کشور توسط پکن انجام دهد.

وزارت دفاع جاپان آنلاین گذشته اعلام کرد جت‌های نیروی هوایی دفاع از خود این کشور در ۶۶ ماه گذشته ۳۴۵ بار برای مقابله با هواپیماهای چینی که ممکن بود حریم هوایی جاپان را نقض کنند به پرواز درآمدند.

در این گزارش آمده است جت‌های جاپانی در ۶ ماه گذشته ۵۸ بار برابر با ۲۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل برای مقابله با هواپیماهای چینی به پرواز درامده اند که بیانگر تنش های هوایی دو کشور است.

وزارت دفاع جاپان به منظور خرید تجهیزات و تسلیحات موشکی پیشرفته از امریکا، بودجه دفاعی ۴۷ میلیارد دالری برای سال مالی ۲۰۱۹ میلادی پیش بینی کرده است.

این در شرایطی است که وزارت دفاع این کشور اعلام کرده است در صورت خریدهای بیشتر و تمرکز دولت بر برنامه های نظامی برای مقابله با چین و کوریای شمالی، احتمالا این رقم باز هم افزایش خواهد یافت.

تقویت نیروی هوایی با مجهز کردن جنگنده های اف ۱۵ و تحقیق بر روی موشک های فوق سرعت برای حراست از جزایر دور افتاده جاپان و همچنین تقویت دفاع سایبری و فضایی به دستور ‘شینزو آبه’ نخست وزیر جاپان، از دیگر برنامه های وزارت دفاع در بودجه دفاعی مذکور است.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل