جایزه یک میلیون دالری برای اطلاعاتی درباره نیوزنگاری ناپدید شده امریکایی در سوریه


جایزه یک میلیون دالری برای اطلاعاتی درباره نیوزنگاری ناپدید شده امریکایی در سوریه

پولیس فدرال امریکا، جایزه یک میلیون دالری را برای اطلاعاتی درباره سرنوشت یک نیوزنگار امریکایی که ۵ سال پیش در سوریه ناپدید شده است، را تعیین کرده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ آستین بنت تاس، نیوزنگار امریکایی که برای پوشش اخبار مربوط به ناآرامی‌های داخلی در سوریه به آن کشور سفر کرده بود، در ماه آگشت سال ۲۰۱۲ میلادی ناپدید شد.

این نیوزنگار امریکایی که در زمان ناپدید شدنش ۳۱ سال سن داشت، نیوزنگار مستقل بود که برای رسانه‌های مختلف از جمله نویسنده فرانسه، واشنگتن پست کار می‌کرد.

پولیس فدرال امریکا به تازگی پوستری منتشر کرده و از مردم خواسته اگر اطلاعاتی دارند که بتواند به شناسایی محل نگهداری تایس یا بازگرداندن او به خانه منجر شود، ارائه کنند.

اف‌بی‌آی در ازای دریافت چنین اطلاعاتی تا یک میلیون دالر جایزه تعیین کرده است؛ اما نگفته چرا بعد از گذشت بیش از پنج سال تصمیم به چنین اقدامی گرفته و تنها گفته ارتباطی با یک رویداد یا اطلاعات جدید ندارد.

آستین تایس تفنگدار سابق نیروهای مسلح امریکا بود و پس از ترک ارتش وارد عرصه نیوزنگاری شد. وی هنگام دستگیری برای آنلایننامه‌های واشنگتن پست و مک‌کلاچی، و همچنین شبکه نیوزی تلویزیونی سی‌بی‌اس کار می‌کرد.

هنوز شرایطی و حوادثی که در آن زمان منجر به ناپدید شدن او در سوریه شد مشخص نیست و برای ماموران امنیتی و مقام‌های امریکایی مثل یک راز باقی مانده است. معلوم هم نیست چه فرد یا گروهی او را ربوده است.

زمانی که آستین بنت تاس در ماه آگست ۲۰۱۲ میلادی در سوریه ناپدید شد، یک ماه بعد ویدئویی از او، در حالی که چند مرد مسلح نقابدار او را گرفته و چشم‌بند به او بسته‌اند، منتشر شد که می‌گفت “یا مسیح”. اما از آن تاریخ به بعد، هیچ نیوزی از او شنیده نشد و اثری هم از او در دست نیست.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل